Büyükşehir Belediyesi Mayıs ayı 3. Meclis Toplantısının 24. Birleşimi Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'nda gerçekleşti. Toplantının açılış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Neslihan Şedal 15 Mayıs Kürt Dili Bayramı'nı kutladı.

Toplumun temel taşlarından birinin dil olduğunu belirten Eşbaşkan Neslihan Şedal, ''Dilimiz en önemli değerimizdir. Bizler ana dilimiz olan Kürt dilinin gelişmesi için her alanda elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Çünkü dilimiz en önemli varlığımızdır. Bu alandaki çalışmalarımızı her zaman sürdürerek, dilimize ve kültürümüze her zaman sahip çıkacağız. Ve dilimizi her alanda yaşatmaya devam edeceğiz. Bu vesileyle 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı hepimize kutlu olsun. Ayrıca bugün gerçekleştireceğimiz meclis toplantımızın hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

Van’ın genç nüfus sayısı belli oldu Van’ın genç nüfus sayısı belli oldu

Daha sonra gündem dışı söz alan DEM Parti Meclis Grup Sözcüsü Dilgeş Aslan da Meclis'i Kürtçe selamlayarak, Kürt Dil Bayramı'nı kutladı.

Yapılan açılış konuşmasının ardından Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Neslihan Şedal başkanlığında gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi.

ELEKTRİK BORÇLARI İÇİN 136 MİLYON LİRA KREDİ TALEBİNDE BULUNULACAK
Büyükşehir Belediyemiz 8 buçuk milyar TL'lik borcu nedeniyle İller Bankasından gelen gelirlerin tamamını kredi ve personel giderlerine harcamasından dolayı zor günler yaşıyor. Bugüne kadar yatırılmayan elektrik faturaları nedeniyle Van'da olası su kesintileri ve oluşacak aksaklıkların önüne geçmek için VASKİ bünyesindeki su depoları, sondajlar ve arıtma tesislerinin birikmiş elektrik borçlarının ödenmesi için İller Bankasına kredi talebinde bulunacak. Talebin gerçekleşmesi için meclise sunulan gündem maddesiyle İller Bankasından 136 Milyon 151 bin TL kredi çekilmesi talep edildi. Talep mecliste oy çokluğuyla kabul edildi.

Yine Mecliste kurulan 21 komisyonun aktif hale getirilmesi için gerekli çalışmaların başlatılması talep edilirken, önergelerin gündeme alınması ilgili komisyonlara havale edilip çalışma yetkilerinin verilmesine karar verildi.

Meclis 16 Mayıs Perşembe günü saat 15.00'te yeniden toplanacak.