Fazla yağlanma bir süre sonra obezite yol açsa da özellikle karın çevresinde, kalça çevresinde ve baldırlarda olan yağlanmalar geçmeyebilir. Bu sebeple liposuction ameliyatı sıklıkla tercih edilir. Bu ameliyat sonrasında bu bölgelerde bulunan yağlar vücuttan hızlı bir şekilde uzaklaştırılabilir.

Liposuction Nedir?

Hareketsiz yaşam tarzı ve yanlış beslenme alışkanlıklara vücudun belirli bölgelerinde aşırı yağlanmaya neden olabilir. Bu yağlanma diyet ya da egzersiz gibi şeylerle giderilemeyen bilir. Bu durumda kalıcı ve kesin bir yol olabilmesi adına liposuction ameliyatı tercih edilir. Ancak bu ameliyat herhangi bir şekilde zayıflama reçetesi ya da diyet değildir. Vücutta bulunan karın, gıdık, diz, bacak, ense, kalça ve basen gibi bölgelerinde olan yağların giderilmesi için tercih edilir.

Liposuction Hangi Durumlarda Yapılır?

Vücudun belirli bölgelerinde biriken bölgesel yağlanmalar cerrahi bir şekilde vücuttan kolayca atılabilir. Vücudun hızlı bir şekilde kilo vermesi hamilelik gibi durumlar dışında gerçekleşebilen bir durum değildir. Bu nedenle fazla kiloların vücuttan atılabilmesi için liposuction ameliyatı tercih edilir. Bu ameliyat selülit oluşmasını tamamen ortadan kaldırmasa da cilt yüzeyine yakın olan bölgelere uygulandığı için daha düz bir görüntü elde edilebilir. Liposuction yöntemleri ile yağ aldırma işlemi gerçekleştirirse de tamamen bir sarkık deri giderici operasyonu olmadığı söylenebilir.

Liposuction Yöntemleri Nelerdir?

Liposuction işlemleri sürekli olarak gelişen teknolojilerle beraber değişmeye ve artmaya başlamaktadır. Bu yöntemler tamamen kişiden kişiye göre değişiklik gösterir ve kişilerin istediği sonuca yönelik olarak planlanıyor. Liposuction yöntemlerine yönelik olarak liposuction fiyatları da değişiklik gösterecektir. Bu anlamda doktordan detaylı bir bilgi almak gerekir. Liposuction yöntemleri genel anlamda şu şekilde sıralanabilir;

·       SAL ( Vakum Yardımlı Liposuction)

·       UAL ( Ultrasonik Liposuction )

·       PAL ( Güç Yardımlı Liposuction )

·       WAL ( Su Yardımlı Liposuction )

·       RFAL ( Radyo Frekans Destekli Liposuction)

Liposuction Öncesi Hazırlık Detayları Nelerdir?

Liposuction ameliyatından önce dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Her ne kadar doktorlar bunları söylese de yine de gözden kaçan bir durum olmamalıdır. Liposuction öncesi hazırlık detayları şu şekilde sıralanabilir;

·       Alkol ve sigara tüketimi iki hafta önceden kesinlikle durdurmalıdır.

·       Kişinin sağlık geçmişiyle ilgili her türlü detayı doktora danışmalıdır.

·       Hasta kullandığı tüm ilaçları eksiksiz bir şekilde uzmana söylemelidir.

·       Doktor ile liposuction fiyatları detaylı bir şekilde görüşülmelidir.

·       İşlemdan önce doktor tarafından verilen diyet programı mutlaka uygulanmalıdır

Çocuk yaşı gereği ne kadar uyumalı? Çocuk yaşı gereği ne kadar uyumalı?

Liposuction Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Liposuction ameliyatı aslında zor bir ameliyat değildir. Bu nedenle hastanede bir geri takip edildikten sonra taburcu edilebilmektedir. Ancak bu durum kişiden kişiye göre değişir. Ameliyattan hemen sonra vücutta yağ alınan bölgede en az dört hafta bandaj takılmalıdır.

Morarma ve ödemlerin oluşmaması adına doktorun verdiği tavsiyeler uygulanmalıdır. Genel anlamda ilk birkaç gün dinlenmek gerekir. 4- 5 gün sonra sosyal yaşama dönüş yapılabilir. Egzersiz gibi çok yoğun aktiviteleri yapabilmek için mutlaka ödemin hafiflemiş olması gerekir. Liposuction ameliyatından sonra iyileşme sürecinde mutlaka bol su içmek ve bol dinlenmek gerekir. Sigara ve alkol gibi ürünlerden uzak durmak oldukça önemlidir. Bu anlamda liposuction ameliyatı sonrasında iyileşme süreci daha da hızlandırır.

Liposuction Kimler Olmalı?

Bel, basen, karın, kalça, gıdık gibi bölgelerde fazla yağ biriken kişiler bu yağlardan mutsuzsa liposuction ameliyatı için doktora başvurabilir. Eğer bu durum diyet ya da egzersiz de geçmiyorsa doktordan yeterli bilgiler aldıktan sonra ameliyat yapılabilir. Liposuction ameliyatı için ideal kilo, elastik cilt yapısı, iyi sağlık durumu olmalıdır. Aynı zamanda 18 yaşın üzerinde olması tercih edilir.

Liposuction Fiyatları

Her ameliyatta olduğu gibi liposuction ameliyatında da fiyatlandırma aslında kişiden kişiye göre değişmektedir. Hastanın yaşı, ek tedaviye ihtiyaç olup olmaması, anestezi şekli ve hastanın kilosu liposuction fiyatları üzerinde değişiklik gösterir. Bu anlamda fiyat bilgisi için mutlaka doktora muayene olmak gerekir.