İstanbul sınırlarını kaldırdı! İstanbul sınırlarını kaldırdı!

Zaman zaman kripto para piyasasında olsun ya da ekonominin diğer dallarında olsun çok büyük kazanç vaatleri ya da çok büyük kazanç yorumları ile karşılaşabiliyoruz. Ancak bunların ne kadar gerçekçi olduğuna bakmak kayıpların önüne geçmek için oldukça önemli. Şu anda da piyasada XRP ile ilgili büyük kazanç yorumlarına rastlıyoruz.

XRP Fiyatı 35 Kat Artabilir Mi?

Öncelikle bir kripto para birimi ile ilgili çok büyük kazanç yorumları gördüğünüzde o kripto para biriminin arzına bakmanız önerilir. Çünkü arzı, beklenen fiyat ile çarptığınızda size bir piyasa değerini verir. Bu değerden çok rahat bir şekilde bu artışın hayal ürünü olup olmadığını anlayabilirsiniz. Şimdi XRP ile ilgili yorumlara bir bakalım.

Kripto analisti Armando Pantoja, XRP’nin geleceğine dair iyimser bir tablo çiziyor ve 2026’ya kadar XRP’nin değerinin 8 ila 20 dolar arasında olabileceğini öngörüyor. Bu tahmin, mevcut değerlere kıyasla %3.557,6’ya varan önemli bir artış anlamına geliyor.

Pantoja, bu artışın nasıl gerçekleşebileceğini açıklarken, XRP’nin 2017’deki boğa koşusunda 650 kat artarak zirveye ulaşmasıyla ilgili tarihsel örneklerin bu büyümeyi desteklediğini belirtiyor. Kurumsal kabul, XRP’nin gelecekteki fiyatını belirleyen güçlü bir faktör. Şimdiye kadar, XRP’nin arkasındaki Ripple, Bank of America ve Royal Bank of Canada gibi büyük finans kurumlarına önemli ölçüde entegre olmuş durumda.

Açıklamalar ne kadar mantıklı olsa da XRP fiyatının özellikle teknik kısımda 35 katlık bir artış yaşaması çok da mümkün görünmüyor.

XRP ve SEC Dava Süreci

Ripple ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu uzun zamandır bi dava sürecinde. Bu dava özellikle bir emsal teşkil edeceği için kripto para ekosisteminde yakından takip ediliyor.

Mart ayında, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasındaki yasal süreç, XRP’nin kurumsal satışlarıyla ilişkilendirilen iddia edilen ihlaller üzerine yoğunlaştı. SEC, Ripple’a karşı 2 milyar dolarlık ciddi bir ceza talep etti, bu da gerilimi artırdı.

Ripple, bu iddiaları reddetti ve Baş Hukuk Sorumlusu Stuart Alderoty geçen hafta şirketin detaylı bir yanıtını sundu. Ripple’ın savunması, SEC’in iddialarına meydan okurken, ideal olarak 10 milyon doların altında bir para cezasını öneriyor. Raporlar, ABD SEC’in para cezası talebine karşı son itirazını sunduğunu, ancak belgelerin hala gizli olduğunu ve henüz kamuoyuna açıklanmadığını gösteriyor.