14 Mayıs’ta yapılacak seçimlere sadece 3 gün kaldı. Son günlerde seçim çalışmalarına yoğunluk veren tüm siyasi parti ve adaylar gibi bağımsız adaylarda hız kesmeden çalışmalarına devam ediyor. Van’daki bağımsız milletvekili adaylarından biri olan İdris Ahi de sokak sokak, mahalle mahalle dolaşarak vaatlerini aktarmaya, insanları ikna etmeye çalışıyor.

Ahi, 49 yaşında ve Van’ın Bahçesaray ilçesinden. Yaklaşık 28 yıldır Van’da esnaflık yapıyor. 2009 yılından bu yana ise tüm seçimlerde aday oluyor. Yerel seçimlerde mecburen partilerden aday olsa da milletvekili seçimlerinde kesinlikle bağımsız aday oluyor.


Esnaflık yaptığı beldede aday oldu
Ahi, 2009 yılında yani Van henüz büyükşehir olmadan evvel esnaflık yaptığı Bostaniçi Beldesi’nde Saadet Partisi’nden belediye başkanlığı için aday oluyor fakat seçimi kazanamıyor. 2014 yılında yapılan seçimlerde ise doğduğu ilçede, Bahçesaray’da aday oluyor. O dönemde de seçilemeyen Ahi, aday olmaktan vazgeçmiyor ve siyasetteki ısrarını sürdürüyor. 2019 yılında yeniden kendi doğduğu ilçede belediye başkanlığına aday oluyor ve sonuç bu kez de değişmiyor.

Aday olduğu her üç belediye seçimini de kaybeden Ahi, artık şansını milletvekili seçimlerinde denemeye karar veriyor. Türkiye’de önemli bir süreç olarak anılan 7 Haziran ve 1 Kasım 2015 seçimlerinde bağımsız milletvekili adayı oluyor. Ahi, adaylıktaki ısrarını sürdürerek 2018 yılında da aday oluyor. Fakat bu seçimlerin sonuçları da yerel seçimlerle benzer oluyor.

Halkın içinden biri
Türkiye’nin değişim dönüşüm seçimi olarak adlandırılan 14 Mayıs seçimlerine de Van’dan bağımsız milletvekili adayı olarak girecek Ahi. Kendi emlak ve kömür ofisini seçim ofisine çeviren Ahi, kapıyı çaldığınızda kendi açıyor, çayı kendisi demleyip ikram ediyor ve kendi köyünde yetiştirdiği cevizlerden kırıyor.

Van’da çiriş otu tezgâhlardaki yerini aldı! Van’da çiriş otu tezgâhlardaki yerini aldı!

Çayı ikram ettiği sırada ise seçim propagandasını yaparak oy istiyor. Ofisin tüm duvarlarında gençlik fotoğrafının olduğu broşürler bulunuyor. Ahi, gündüzleri esnaf ziyaretleri, akşamları ise ev ziyaretleri yapıyor. Ahi’nin esnaf olması ve Türkiye’nin içerisinde bulunduğu ekonomik kriz sebebiyle gündeminde tamamen ekonomi yer alıyor.

‘Meclisin çilingiri olmak istiyorum’
Bağımsız adaylıktaki ısrarını ve vaatlerini sorduğumuzda ise şöyle cevap veriyor: “Van’da bir alternatif olsun diye yıllardır bu mücadeleyi veriyorum. Yani bütün partiler var, İdris Ahi’de olsun. Ben hiçbir genel başkanın emrinde değil halkımın emrinde meclise gitmek istiyorum. Meclisin çilingiri olmak istiyorum. Bugüne kadar vaat veren hiç kimse vaadini yerine getirmedi, ama İdris Ahi vaatlerini yerine getirecek. Özellikle Van’da son 20 yıldır bir tane fabrika yapılmadı. Her kış kömür dağıtıyorlar. Kömür dağıtacağına fabrika yap. Yani ne iktidar ne muhalefet bu halka hiçbir iş yapmamış. İnşallah halkımız beni bir alternatif olarak meclise gönderecek. Yani ya meclise ya mezara.”

Van’ı AKP ve HDP arasında iki seçenekli bir yapıdan kurtarmak istediğini belirtiyor Ahi. Bu seçimde meclise gitme yönünde inancı tam. Ahi, halktan bizim aracılığımızla da bir kez daha oy istiyor: “Halkımdan rica ediyorum, bu sefer de İdris Ahi’yi denesinler. Ne olur yani, İdris Ahi’den bir zarar gelmez. Fayda gelmezse bile zarar da gelmez. İdris Ahi’ye bir şans versinler.”

Serhat News