CHP'nin 38. Olağan Kurultayı'nda genel başkanlık yarışı sona erdi. İlk turda Özgür Özel 682, Kemal Kılıçdaroğlu 664 alırken; ikinci turda ise Özgür Özel 812, Kılıçdaroğlu 536 oy aldı. Böylece CHP'nin 8. Genel Başkanı Özgür Özel oldu.

Nefes kesen yarış

Heyecanın ve gerginliğin yüksek olduğu kurultayda oylama işlemi tamamlandı ve sonuç açıklandı. Buna göre Kılıçdaroğlu 664, Özel 682 oy aldı. Bu sonuçla birlikte Özgür Özel genel başkanlığı 2 oyla kaçırdı ve seçim ikinci tura ertelendi. İkinci tur için oylaması 02.30'da sona erdi. Oy sayımının ardından Divan Başkanı Ekrem İmamoğlu, sonuçları açıkladı.

Özgür Özel kazandı

Buna göre, Özgür Özel Kılıçdaroğlu'na fark atarak yeni Genel Başkan seçildi. İkinci tur sonuçlarına göre Özgür Özel 812 oy alırken, Kılıçdaroğlu ise 536 oy aldı. CHP Kurultayı'nda ikinci tur oylaması sonucu 812 delegenin oyunu alarak genel başkanlığı kazanan Özgür Özel, salonda teşekkür konuşması yaptı;

'"Hayatımın en büyük gururunu ve onurunu yaşıyorum"

"Hayatımın en büyük onurunu yaşıyorum. Bunu CHP'nin 100. yılında ve 100. yılında kurulan ilk sandığında ikinci yüzyıla yön verecek partimizin kurultayında oy birliğiyle şahsıma verilen bu onurlu görevi layıkıyla yerine getirdiğiniz için size teşekkür ediyorum. Bizimle birlikte gönlü bizimle birlikte olan bundan sonra başlattığı adalet yürüyüşüne hep beraber devam edeceğimiz Sayın Genel Başkanımıza teşekkür ediyorum. Sırtıma, omzuma yüklemiş olduğunuz sorumluluğun farkındayım. İlkokul öğretmenimden, tüm öğretmenlerime bugün beni burada yalnız bırakmayan Bornova Anadolu Lisesi arkadaşlarıma ve elbette böylesi bir gecede gecenin bu saatinde bu büyük onuru benimle birlikte yaşayan tüm delegelerimize, tüm CHP'lilere yürekten teşekkür ediyorum."

Yeniden Refah Partisi'nden gövde gösterisi Yeniden Refah Partisi'nden gövde gösterisi

'Seferberlik ilan ediyorum'

"Bu zor süreçte bu salondan dışarıya hiçbir kırgınlık çıkarmayacağıma söz veriyorum. Süreç boyunca istemeden kırdıklarım olduysa af ola. Grubumuz pazartesi sabahından itibaren plan-bütçe komisyonundaki mücadelesine büyük bir enerjiyle ve tek yumruk olarak devam edecek. Bizlerde 5 ay sonraki çok önemli yerel seçim sürecine odaklanacağız. 1,5 milyon üyemize diyorum ki biz Cumhuriyetimizin 100. yılında yaşadığımız üzüntüyü atlatabilmek için yarından itibaren seferberlik ilan ediyorum."