Avşa Adası Nerede?

Avşa Adası Nerede? Balıkesir ili Marmara ilçesindedir. Ada zamanla Kapıdağ yarımadasından koparak yerleşim birimi olmuştur.  Marmara denizinde bulunan adacıklardan en büyüğü, Türkiye’nin ise ikinci en büyük adasıdır. Kuzeyden Karadeniz, güneyden Akdeniz ve Ege esintileriyle kendine has bir iklimi vardır. Bulunduğu yer açısından tercih edilen bir yerdir. İstanbul, Tekirdağ, Erdek gibi yerlerden yıl boyunca buralara seferler düzenlemektedirler. Bu yüzden Avşa Adası ulaşım konusunda oldukça gelişmiştir. Adaya İstanbul, Tekirdağ ve Erdek'ten kalkan arabalı feribotlarla ulaşım sağlanmaktadır. Seferler yaz kış devam etmektedir.

Avşa Adası Tarihi

Avşa Adası tarihi itibari ile yüzyıllara dayanan geçmişiyle bugüne değin var olmuştur. Ada tarihi ve kültürüyle oldukça eski bir yerleşim yeridir. Tarihi eski çağlara kadar gittiğine dair bulgular olduğu söylenmektedir. Son yıllarda çakmak taşı, kemik, değirmen taşı ve birtakım ilkel aletler bulunduğu iddia edilse de net bir şeyler söylemek imkansızdır.

Yüzyıllar boyunca farklı kültürlere medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. 7. Yüzyılda Arapların buraya hakim olduğu bilinmektedir. Osmanlılar adanın kuzeyinde kalan Yiğitler Köyü'nü Araplar adası olarak nitelemiştir. Merkezinde Osmanlı zamanında Rumlar, Yahudiler yaşamıştır. Rumlar adaya Afissia adını vermişlerdir. Yakın zamanda bu adanın ismi Türkeli olsa da Türkçeleştirilmiş son hali Avşa’dır. Rumlar adada tarım faaliyetlerinde bulunmuştur. Üzüm yetiştirip şarapçılığı adada başlatan Rumlardır. Fakat mübadele ile göç eden Rumlar gittikten sonra tarım azalmış üzümcülük yaygınlaşmıştır. Buradan göç eden Rumların yerine Balkan ve Girit’ten gelen Türkler yerleştirilmiştir. Üzümcülük faaliyetleri günümüze kadar devam etmiş ve şaraplarıyla ünlü Avşa adından bahsettirmektedir.

Günümüzde Adadaki Turizm Faaliyetleri

Turizm açısından Avşa 60’ların sonunda göze çarpmış, zamanla gelişmiştir. Avşa adası pansiyonları turizmde ülkenin en uygun konaklama yerlerinin bulunduğu tatil beldesidir. Son yıllarda açılan otellerle de yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Avşa turizmle ön plana çıksa da tarihi dokusu da kayda değerdir. Avşa Adası tarihi, turizmi, doğası ve kültürüyle yüzyıllar boyunca yaşamış ve yaşamaya devam etmektedir.

Arı ve arıcılık sergisi İzmir’de kapılarını açtı Arı ve arıcılık sergisi İzmir’de kapılarını açtı

Siz gundemvan.com okurları için hazırladığımız bu rehber yazımızı bitirirken güvenilir https://avsa.bandirma.com.tr Avşa Adası Tatil Rehberi, turizm sitesinde konaklama, ulaşım ve aklınıza ada ile ilgili gelen her şeyi öğrenmeniz mümkündür.