YouTube Türkiye'de temsilcisi atayacakmı işte gelişmeler

YouTube yerel bir tüzel kişi temsilci atama sürecini başlatma kararı aldığını açıkladı. Yapılan açıklamada "Kısa bir süre önce düzenlenen 5651 sayılı kanunla sosyal ağ platformları için getirilen yeni yükümlülükleri son bir kaç aydır bütün boyutları ile inceledik. YouTube’un Türkiye’deki içerik üreticileri ve kullanıcılar için ne kadar önemli olduğunu biliyor, her gün on binlerce içerik üreticisinin YouTube’da yarattığı çok sesli özgün dünyayı ilgiyle takip ediyoruz. Bunun bilinciyle ve ilkelerimize bağlı kalarak YouTube için yerel bir tüzel kişi temsilci atama sürecini başlatma kararı aldık" denildi

YouTube Türkiye'de temsilcisi atayacakmı işte gelişmeler
16 Aralık 2020 - 15:57

YouTube Türkiye'de yerel bir temsilci atamak için çalışmalara başladığını duyurdu.

YouTube'dan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"YouTube olarak şeffaflığa, ifade özgürlüğüne ve bilgi erişimine olan bağlılığımızı korurken, faaliyet gösterdiğimiz ülkelerdeki yerel yasa ve düzenlemelere uymak için her zaman özen gösteriyoruz. Kısa bir süre önce düzenlenen 5651 sayılı kanunla sosyal ağ platformları için getirilen yeni yükümlülükleri son bir kaç aydır bütün boyutları ile inceledik. YouTube’un Türkiye’deki içerik üreticileri ve kullanıcılar için ne kadar önemli olduğunu biliyor, her gün on binlerce içerik üreticisinin YouTube’da yarattığı çok sesli özgün dünyayı ilgiyle takip ediyoruz. Bunun bilinciyle ve ilkelerimize bağlı kalarak YouTube için yerel bir tüzel kişi temsilci atama sürecini başlatma kararı aldık. Türkiye’deki yetkililerle de paylaştığımız bu kararı almış olmaktan memnuniyet duyuyoruz.”

30 MİLYON TL CEZA KESİLMİŞTİ

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) geçtiğimiz hafta aralarında YouTube'un da bulunduğu çeşitli sosyal paylaşım sitelerine yasal zorunluluğa rağmen Türkiye'ye temsilci atamadıkları gerekçesiyle 30'ar milyon lira ceza kesmişti.

İkinci kez verilen bu idari para cezasının tebliğinden itibaren şirketlere 30 gün süre tanınmış durumda. Bu süre içinde temsilci atamayan sitelere Türkiye'de mukim vergi mükellefi gerçek ve tüzel kişilerin reklam vermesi yasaklanacak ve bu kapsamda para transferi de yapılamayacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum