Yavru Kedi Maması Sevimli Dostunuzun Tüm İhtiyacını...

Yavru Kedi Maması Sevimli Dostunuzun Tüm İhtiyacını Karşılıyor

Sevimlilikleri ile birçok kişinin evcil hayvan tercihinde ön sıralarda olan kediler özellikle yavru ise bakım ve beslenmesine özen gösterilmesi gerekir.

Editor: Van Haber
31 Temmuz 2017 - 13:58

Sevimlilikleri ile birçok kişinin evcil hayvan tercihinde ön sıralarda olan kediler özellikle yavru ise bakım ve beslenmesine özen gösterilmesi gerekir. Anne sütünden kesildiğinde katı gıda tüketmeye başlayan yavrulara bu dönemde verilecek yavru kedi maması içeriği, doğru beslenmediklerinde hastalıklara karşı daha dayanıksız hale geldiklerinden hassasiyet gösterilmesi gereken bir konudur.
Yavrulara sağlıklı bir beslenme ve davranış alışkanlığı kazandırmak için masadaki yemeklerden verilmemeli, besin ihtiyaçlarına cevap vermediğinden ve ishale neden olduğundan inek sütü içirilmemeli, su tüketimi takip edilmelidir.
İlk 8 hafta anne sütüyle beslenmesi gereken yavru kediler, anne yoksa veterinere danışılarak süt tozu ile beslenebilir. Sütten kesildiğinde, evde kendinizin hazırladığı yiyecekler veya hazır mama ile ona özel bir kap kullanarak yavrunuzun beslenme ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Ancak hazır mamalar evde hazırlananlara göre birçok avantaja sahiptir:

 

  • Hazır mamalar kedilerin sağlıklı bir gelişim göstermesi için gerekli içerik göz önünde bulundurularak üretilir. Evde hazırlanan yiyecekler tüm besin ihtiyacını karşılamayabilirler.
  • Hazır mamaların hazırlanması kolaydır.
  • Hazır mamalar daha ekonomiktir.

Yavru kedilerin metabolizması yetişkinlerden farklı olduğundan hazmı kolay, bağışıklık sistemini, kas ve kemikleri güçlendiren, vitamin ve mineral desteği sunan mamaların seçilmesi ve günlük tüketim ihtiyacın karşılayacak şekilde kademeli olarak verilmesi gerekir. Mama seçiminde kedinin cinsi ve sindirim özellikleri göz önünde bulundurulmalı, sindirim sorunlarına neden olabileceğinden ani mama değişikliklerinden uzak durulmalıdır.
Kedi Tuvaleti ile Eviniz Temiz Kalsın
Kediler temizliğine dikkat eden hayvanlardır. Uygun bir alan sağlandığında içgüdüsel olarak doğru davranışı sergiler veya biraz yönlendirmeyle kolayca tuvalet alışkanlığı kazandırılabilir. Bunun için seçilecek malzemelerin kullanımının ve temizliğinin kolay, sağlığa uygun ürünler olmasına ve kedinizin büyüklüğüne uygun olmasına dikkat etmelisiniz.
Kedinizin tuvalet ihtiyacını karşılaması için özel olarak üretilmiş kedi tuvaleti çeşitleri bulunmaktadır:

  • Kokudan etkilenmeyeceğiniz bir yerde tutacaksanız temizliği kolay yapılan ve sevimli dostunuzu kolayca alıştırabileceğiniz açık kedi tuvaletlerini tercih edebilirsiniz. Açık kedi tuvaletlerinin içindeki kumun kediniz tarafından dışarı dökülmesini engelleyecek şekilde ringli olanları da mevcuttur.
  • Kötü kokunun rahatsız edici sonuçlarından uzak durmak istiyorsanız kapaklı ve filtreli kedi tuvaletleri iyi bir tercih olacaktır. Kapalı tuvaletler kedilerin tuvalet sırasında gizlenme ihtiyacını da karşılayacaktır.
  • Pis ve kötü kokan bir alana kediniz tuvaletini yapmak istemeyecektir. Kendi kendine temizlik yapan otomatik kedi tuvaletlerini tercih ettiğinizde işiniz kolaylaşacaktır.
  • Bir yandan idrarın çevreye dağılmasını önlerken öte yandan kürek kullanmaksızın kirin uzaklaştırılması fonksiyonları olan çok parçalı kedi tuvaletini kullanmayı da düşünebilirsiniz.

Kedinizin tuvalet dışındaki yerlere dışkılamasını önlemek için kullandığı tuvaleti gizlenme ihtiyacını karşılayacak şekilde sessiz ve az hareketli bir alan koymuş olmaya ve temiz tutmaya özen göstermeniz gerekir. Düzenli olarak yaptığınız temizlikten sonra kişisel hijyen ve sağlığınız için ellerinizi iyice temizlemeyi ihmal etmemelisiniz.
Hills Kedi Maması
Bakımı oldukça kolay olmasına karşın kedi beslenmesi özen gösterilmesi gereken bir konudur. Kedinize sunacağınız yaşam ortamı ve tüketeceği mama, sağlıklı büyümesi ve gelişmesi üzerinde doğrudan etkilidir. Doğru beslenmeyen kediler hastalık ve mikroplara açık olacaktır.
Kedilerin uzun süre sağlıklı kalmasının yolu tükettikleri mamanın kalitesine dikkat etmekten geçmektedir. İçerik yönünden zengin kaliteli bir mama tercih ettiğinizde kediniz besin eksikliği yaşamayacak ve hastalıklara karşı daha dirençli olacaktır. Sağlıklı bir kedi maması, temel besin maddesi olarak et içermesinin yanında dengeli olarak magnezyum, fosfor gibi maddeler içermelidir.
Doğru mama tercihinde; kedinin cinsi, yaşı, cinsiyeti, kilosu ve kısırlık durumunun göz önünde bulundurulması gereklidir. Yavru kedinize özel yavru kedi maması, az hareket eden şişman kediniz için yağ ve lif oranı farklı özel bir mama, kısırlaştırıldıktan sonra iştahı artan kediniz için şişmanlamasını engelleyecek mama, uzun tüylü olan kedinizin yuttuğu tüylerin sindirim sistemini bozmaması için malt içeren bir mama tercih edebilirsiniz.
Hills kedi maması, birçok veteriner tarafından tavsiye edilen ve mümkün olduğunca taze içerik kullanılarak üretilen, kedinizin besin, vitamin ve mineral ihtiyacını karşılayan; her ırk, yaş ve cinste kediye özel formüle edilmiş mamalardır. Yüksek vitamin, mineral, protein, karbonhidrat ve hayvansal yağ içeren, beslenmenin yanı sıra enerji ihtiyacını da karşılayan zengin içerikli mamaya ihtiyacı olan yavrular için de uygundur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Van'da Şampiyonluk Kutlamaları
Van'da Şampiyonluk Kutlamaları
Vanspor 2.Lig'e Yükseldi
Vanspor 2.Lig'e Yükseldi