Yargıtay Dosya Sorgulama

Yargıtay Dosya Sorgulama

Yargıtay Dosya Sorgulama
07 Ağustos 2020 - 12:45


 
 
 
Yargıtay dosya sorgulama işlemlerinizi internet aracılığı ile farklı yollardan yapabilirsiniz. Dosya sorgulatmak için evinizden dışarı çıkmanıza hiç gerek yok. Dosya sorgulatmanın ilk yolu resmi yargıtay kurumunun web sitesini kullanmaktır. Yargıtay kurumunun sitesinden dosya sorgulatmak için ilk önce yargitay.gov.tr sitesine giriş yapınız. Daha sonra siteden dosya sorgulama için açılmış yargıtay dosya ekranı kısmına gelin. Bu ekranda karşınıza bir form çıkacak. Bu formda il adı, mahkeme türü ve mahkeme esas numarası gibi bilgiler sorulmaktadır. Bu bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girdikten sonra dosyanızı sorgulatmaya başlayabilirsiniz.
 
 
 
E devlet üzerinden dosya sorgulatmak için ise ilk önce turkiye.gov.tr sitesine giriş yapınız. Daha sonra T.C kimlik numarası ve şifreniz ile sisteme giriş yapın. Yargıtay dosya sorgulama için açılmış olan dava dosya sorgulama başlığına tıklayın. Bu başlıktan yargıtay dosya sorgulama gibi diğer işlemleri kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Ayrıca dosyanızı sorgulattıktan sonra yazdır kısmına tıklayarak somut bir belge elde edebilirsiniz.
 
 
 
GBT Sorgulama
 
 
 
 GBT ya da açılımı ile genel bilgi toplama sistemi, size dair tüm bilgilerin toplanmış olduğu sanal bir belgedir. Eğer geçmiş zamanda işlenmiş herhangi bir suçunuz varsa bunun bilgisi GBT sistemine anında işlenir. GBT sisteminde yer alan bilgiler tamamen gizli ve özeldir, sizden başka yetkili kişiler hariç kimse göremez. İnternet üzerinden GBT sorgulamak için ilk önce e devlet sitesine girmeniz gerekmekte. E devlet'e girdikten sonra T.C kimlik numaranız ve şifreniz ile üye girişi yapın. Üye girişi yaptıktan sonra adli sicil kaydı sorgulama başlığına gelin ve alt başlıklardan GBT sorgulamayı seçin. Bu işlem sayesinde kolay bir şekilde GBT sorgulama yapabilirsiniz. Bazen sokaklarda asayiş uygulaması yapan polis ekiplerine rastlayabilirsiniz. Polis ekipleri şüphelendikleri kişilerin GBT kontrolünü yapar ve haklarında bir suç olup olmadığına bakar. Bu gibi durumlar yüzünden sık sık GBT kontorülünüzü kendiniz yapmalısınız. Eğer geçmişte işlemiş olduğunuz bir suç var ise ve polis ekipleri tarafından fark edilirse daha fazla ceza alabilirsiniz. Yani eğer GBT'nizde bir suç varsa bunu gidip ilgili yerlere izah etmeniz sizin açınızdan daha yararlı olacaktır.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum