Yağ Soğutucu Sistemi

Artık araçlarda motor yağını soğutan özel sistemler bulunuyor ve motorun performans bakımından uzun ömürlü olmasını sağlıyor.

Yağ Soğutucu Sistemi

Artık araçlarda motor yağını soğutan özel sistemler bulunuyor ve motorun performans bakımından uzun ömürlü olmasını sağlıyor.

Yağ Soğutucu Sistemi
17 Haziran 2019 - 16:31

Artık araçlarda motor yağını soğutan özel sistemler bulunuyor ve motorun performans bakımından uzun ömürlü olmasını sağlıyor. Kabaca Yağ Soğutucu sistemi olarak adlandırılan sistem aslında radyatörle yağ filtresinin bağlı olduğu bir sistematik içerisinde çalışıyor. 2000 ile 2500 derece arasında müthiş sıcaklıklara ulaşan motorun bu kadar yüksek ısıya dayanabilmesi elbette ki bu birleşik sistemin maharetidir. Peki, aracında bu sistem bulunmayan kişiler sonradan sistemi ilave edebilirler mi? Evet edebilirler, ayrıca aynı zamanda endüstriyel anlamda kullanılan motorlara da pekâlâ Yağ Soğutucu sistem ilave edilebilir. Hâlihazırda sanayi tipi pek çok yağ soğutucusu bu anlamda kullanılıyor.

Araç Yağ Soğutucusu Avuç İçi Büyüklüğünde Bir Cihaz

Her ne kadar fiyatlarında çeşitlilik arz etse de illaki her kalitede araç yağ soğutucusu bulmak mümkün. Tabii ki bütçeden ziyade az önce bahsettiğimiz gibi kaliteli ürün kullanmanıza kullanmamızın son derece hayati öneme sahip olduğunu da ayrıca vurgulayalım. Sonuç itibariyle maddi anlamda büyük zarar göreceğini bir konuda kaliteyi aramanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Çalışma prensibi göz önünde bulundurulduğunda motor yağının en verimli şekilde soğutma sistematiğine katıla bilmesini sağlayan bu sistem diğer dengeleyiciler ile birlikte motor ömrünün önemli ölçüde uzamasını sağlıyor. Bu noktada hemen yanlış bir düşüncenin düzeltilmesi ile konumuza devam edelim. Motorun soğuk olduğu zamanlarda yağın akışkanlığının azaldığı düşüncesi yanlış bir düşüncedir. Diğer yağlara göre farklılık gösteren madeni yağlar ısındıkça akışkanlığı azalır. Dolayısıyla ısı değerlerinin yüksek olması viskozite değerlerini olumsuz yönde etkileyecektir.

Motor Yağ Soğutucusu Aynı Zamanda Şanzımanın Ömrünü Uzatıyor

Sistemin arıza yapması durumu can sıkıcı olsa da motor yağ soğutucusu motorun dışında aynı zamanda şanzımanında ömrünü uzatıyor. Dolayısıyla kullanıldığı alanlarda önemli verim artışına neden olan motor yağ soğutucusu avantajlarıyla bu dezavantajlarını kapatıyor denilebilir. endüstride büyük iş makineleri fabrikalarda düşük veya çok yüksek devirde sürekli çalışan makinelerin motorlarının yine bu sistemlerle desteklendiğini anti parantez belirtmiş olalım Yağ Soğutucu sistemi özellikle tekstil sanayi bu sistemden en fazla yararlanan sektörlerin başında geliyor. Ayrıca sistemin radyatör ile birlikte çalıştığı asla unutulmamalı ve yağ soğutucusu arızası düşünülmeden önce radyatörde bir sorun olup olmadığı kontrol edilmelidir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum