Vegan Beslenmek Ömrü Uzatır Mı?

İnsanlar arasında daha fazla karşılaşılan bu beslenme tipi bir nevi vejetaryen olarak bilinir.

Vegan Beslenmek Ömrü Uzatır Mı?
29 Mayıs 2018 - 22:43

İnsanlar arasında daha fazla karşılaşılan bu beslenme tipi bir nevi vejetaryen olarak bilinir. Ayrıca kulaktan kulağa dolaşan veganlık kavramı hakkında önemli bazı noktalar bulunur. Bunun için veganların beslenme esnasında dikkat etmesi gereken hususlar vardır.

Vejetaryen tipi beslenme çeşidi sayılan yemeklerin; hayvansal gıdalardan olmayacağını bilmeniz gerekir. Fakat tüm vejetaryenlerin balık ya da süt ürünlerinden faydalandığı bilinir. Yumurtayı tercih edenlerde olabilir. Ancak veganlar arasında en katı olan vejetaryen tipi olarak bilinir.

Araştırmalar Sonrasında Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Amerika’da yapılan bir araştırma sonrasında o bölgede yaşayanların 1 milyondan fazlasının vegan olduğu biliniyor. Artık günümüzde de Türkiye şartlarında vegan kavramını kazandıranlar var. İnternet üzerinde yapılan araştırmalar sonrasında bu beslenme tipini tam olarak benimseyemeyenlerin olduğu da biliniyor. Bu iki beslenme çeşidi sonrasında sağlık sorunlarına sebep olabileceği de açık ortada. Son zamanlarda en çok merak edilen konu da vegan beslenmek ömrü uzatır mı sorusudur.

Genel olarak veganlar her zaman yorgun ve güçsüz olduğu söylenir. Fakat bu olay tam tersidir. Et içerisinde bulunan demir ve B12 vitamini sayesinde anemi engellenmiş oluyor. Böylece yüksek bir enerjiye sahip oluyorsunuz. Bu durumlardan sonrasında vegan beslenme seçeneğini tercih etmiş insanların hayvansal kaynaklardan alacağı proteinleri de engellemiş oluyorsunuz.

Veganlar Nelerle Beslenmeli?

Genel olarak insanlar et tüketmemesi durumunda alacağı vitaminlerden mahrum kalacak ve bunları farklı besinlerle karşılamalıdır. Bunun için veganlar yiyecekleri besinler içerisinde B12 vitaminin bulunması durumunda artık hayvansal kullanım ihtiyacı hissetmezler. Genel olarak B12 eksikliği sonrasında; anemi ya da sinir hastalıkları, depresyon ve fazlası ile hafıza sorunları ortaya çıkabilir.

Genel olarak vegan diyetleri içerisinde protein bulunmaz konusu da bir efsane olmuştur. Bu durumda gerçek olan ise kuru baklagiller arasında ve sebzeler içerisinde de protein olduğunu bilmeniz gerekir. Günlük olan protein ihtiyacını bazı sebzelerden ya da tahıllardan çok kolay bir şekilde karşılayabilirsiniz. Böylece vegan beslenmek ömrü uzatır mı konusunda arayabileceğiniz en net cevaplar kendinizde olmalıdır. Bu durum karşısında beslenmenize mutlaka dikkat etmelisiniz.

 

Kaynak: http://vegandiyet.net/

YORUMLAR

  • 0 Yorum