Vanlı Esnaflardan ’çift yön’ talebi

Vanlı Esnaflardan 'çift yön' talebi

Daha önce trafik akışı çift yönlü olan ancak trafiği rahatlatacağı düşüncesiyle tek yöne çevrilen İskele Caddesi'nde, esnaflar yolun yeniden çift yönlü olarak trafiğe açılması talebinde bulunuyor.

Editor: Van Haber
10 Mart 2017 - 17:30

Trafiğin tek yönlü olmasından kaynaklı caddenin sahip olduğu hareketliliği kaybettiğini belirten esnaflar, caddenin yeniden canlılık yakalanması için çift yönlü olarak trafiğe açılması gerektiğine vurgu yapıyor.

Caddenin istenilen hareketliliği yakalayamadığı ve bu nedenle birçok esnafın kepenk indirmek durumunda kaldığını anlatan cadde esnafı; “Mevcut esnaflar da çok zor şartlarda ayakta kalma mücadelesi veriyor” diyorlar. Esnaflara göre çözümün reçetesi, caddenin çift yön olarak araç trafiğine açılması.

İskele Caddesi esnafı, caddenin araç trafiğine tek yönlü olarak açık olmasının kendileri açısından sıkıntılar doğurduğunu ileri sürerek, caddenin çift yönlü olarak araç trafiğine açılması talebinde bulunuyorlar.

Bu konuda özellikle sosyal medyada taleplerini dile getiren esnaflar, taleplerinin karşılık bulması için bir de kendi aralarında imza toplayarak bir dilekçe oluşturdu.

İskele Caddesi eski canlılığına ve seyrine kavuşması talebinde ısrarlı olan cadde esnafı 75 esnafın imzasının yer aldığı bir dilekçe hazırladı.

Valilik makamına sunulmak üzere hazırlanan dilekçede İskele Caddesi esnafı şu ifadelere yer verdi; “Beşyol'dan Karayolları kavşağına kadar yaklaşık 10 yıl önce İskele Caddesi çift yön olarak kullanılmaktayken, caddemiz çok hareketli ve son derece işlekti. Cadde boyunca faaliyette bulunan yaklaşık 250 ticari işletme, işlerinden son derece memnundu. Fakat caddemiz tek şerit olduktan sonra esnafımızın günlük iş hacmi yavaş yavaş düşüşe geçmiştir. Ve bu süreçte birçok esnafımız kepenk kapatarak ticari faaliyetlerine son vermek zorunda kalıp, kalan mevcut esnaflarımız ise çok zor şartlarda ayakta kalma mücadelesi vermektedir. Yeni işyeri açan esnaflar ise en fazla birkaç ay dayanabilmektedir. Bu nedenlerle caddemizin eskiden olduğu gibi çift yönlü olarak trafiğe açılmasını talep ediyoruz.”

TAKVA: CADDE ÇİFT YÖNLÜ OLMALI

Cadde esnafı, taleplerinin karşılık bulabilmesi için zaman zaman, yine İskele Caddesi üzerinde bulunan Ticaret ve Sanayi Odası'nın yolunu tutarak, Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva'dan da destek istiyor. VANTSO Yönetim Kurulu Başkanı Takva da, esnafların taleplerinin makul olduğu görüşünde. Takva; “İskele caddesi çift yönlü olmalı” diyerek cadde esnafını destekliyor.

Esnafların, İskele Caddesinin canlanması adına araç trafiğinin çift yöne çevrilmesi taleplerinin, ilgili birimlerce yapılacak olan çok boyutlu değerlendirme sonucunda, kentin trafik akışına etkileri de analiz edildikten sonra 'olumlu' ya da 'olumsuz' cevap verilmesi bekleniyor.

Prestijgazetesi -  Umut TARHAN

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Van'da Şampiyonluk Kutlamaları
Van'da Şampiyonluk Kutlamaları
Vanspor 2.Lig'e Yükseldi
Vanspor 2.Lig'e Yükseldi