Vanlı balıkçılar av yasağına hazırlanıyor

Van’daki balıkçılar, üreme dönemine gireceği için önümüzdeki ay uygulanacak ve yaklaşık 90 gün sürecek olan İnci Kefali avı yasağı nedeniyle hazırlık yapıyor.

Vanlı balıkçılar av yasağına hazırlanıyor
28 Mart 2019 - 21:52
Reklam

Van Balığı için üreme dönemi 15 Nisan’da başlıyor. Balığın üremesini tamamladığı 15 Nisan-15 Temmuz tarihleri arasında da av yasağı ilan ediliyor.

Yasak uygulaması ile ilgili bilgilendirme, balıkçılık yapan esnaf ile ilgili birimlere bir hafta önceden bildiriliyor.  

İŞLERİMİZ DÜŞECEK

Balıkçılar, Van Balığı için uygulanan yaklaşık 90 günlük yasak nedeniyle işlerinin büyük oranda düşeceğini söylüyor. 

Balıkçılar bu süre içinde batı illerinden gelen diğer balıkları satarak işyerlerini açık tutmaya çalışacaklarını belirtiyor.

İŞÇİ ÇIKARIYORLAR

Kış aylarındaki iş yoğunluğu nedeniyle işçi alan balıkçı esnafı yasak uygulaması ile birlikte çalışanların işine son vermek zorunda kalıyor.

Vangölü Balıkçılık sahibi Murat Demir, “İşlerimiz yüzde yüz düşüyor, kiramızı bile ödeyemeyecek duruma geliyoruz, o nedenle yanımızda çalışanlar kendilerine başka işler buluyorlar. Kış olunca tekrar çalışan alıyoruz” dedi.

“YASAĞA UYMALIYIZ”

Van Balığı üreme döneminde getirilen av yasağının doğru bir uygulama olduğunu söyleyen Demir, “Bu benim mesleğim, yıllardır yapıyorum. Evet, av yasağı sırasında zorlanacağım, ama balığın neslinin sürmesi de önemli, bu balık olmasa satışlarımız da istediğimiz gibi olmaz, Van Balığı olmasa burada kolay kolay balıkçılık yapılmaz, o nedenle her kes mutlaka bu yasağa uymalı diyorum kendi adıma” diye konuştu. 

15 GÜN DAHA SATABİLECEKLER

Balıkçılar, yaklaşık 15 gün daha Van Balığını satabilecek. 

Balıkçı tezgâhlarında şu anda Van Balığı 7 TL’ye, diğer balık çeşitleri de 12-30 TL arasında alıcı buluyor. 

(Prestij Haber Adil HARMANCI)

YORUMLAR

  • 0 Yorum