Van’daki bombalı saldırının izleri hala duruyor

Van'daki bombalı saldırının izleri hala duruyor

Van’da Kurban Bayramı’nın ilk gününde Hastane Caddesi üzerinde meydana gelen bombalı saldırıda hasar gören binaların hepsinin onarımı tamamlanırken, bir binada ise henüz çalışma yapılmadı.

Editor: Van Haber
13 Şubat 2017 - 13:29

Beş ay geçmesine rağmen tadilat yapılmayan bina, çirkin görüntüsünün yanı sıra, patlamayı hatırlatması ile tepki topluyor.

Van’da Kurban Bayramı’nın ilk gününde Hastane Caddesi üzerinde meydana gelen bombalı saldırıda hasar gören binaların hepsinin onarımı tamamlanırken, bir binada ise henüz çalışma yapılmadı. Beş ay geçmesine rağmen tadilat yapılmayan bina, çirkin görüntüsünün yanı sıra, patlamayı hatırlatması ile tepki topluyor.

Van’da 12 Eylül 2016 tarihinde Kurban Bayramı’nın ilk günü meydana gelen patlamada 50 vatandaş yaralanmıştı. Bomba yüklü aracın patlatılması sonucu, Ak Parti İl Başkanlığı binası başta olmak üzere, beş-altı bina ve 300'e yakın iş yeri hasar görmüştü. Özellikle polis noktasının bulunduğu bölgedeki binalar, kullanılamaz hale gelmişti.

Aradan geçen beş aylık süre zarfında tüm binalar onarılıp yeniden hizmete girerken, Ak Parti İl Teşkilatı’nın yanındaki binada henüz hiçbir çalışma olmadığı görülüyor. Kırılan camların ve hasar gören dış cephenin söküldüğü bina olduğu gibi duruyor.

Vatandaşlar ise söz konusu binanın adeta patlamayı hatırlattığını ve birçok kişinin psikolojisini bozduğunu belirterek, “Bu binada bir an önce çalışma başlatılıp tadilat edilmeli. Eğer bina aşırı hasarlıyla gerekli tetkikler yapıldıktan sonra yıkılması gerekiyorsa, yıktırılmalıdır. Yoksa bu bina öyle bu haliyle bırakılırsa kent açısından çok kötü olur. Zira bu bina adeta patlamaları hatırlatıyor. İnsanlar söz konusu binanın yanından geçince bile tedirginlik hissediyor” ifadelerini kullandı.

Söz konusu patlamada büyük zarar gören binalardan biri de Ak Parti İl Başkanlığı binasıydı. Söz konusu binanın baştan sona yenilendiğini ve hizmete girdiğini belirten Ak Parti İl Başkanı Av. Zahir Soğanda, kendi binalarının baştan sona yenilendiğini belirtmiş ve “Bu binada gördüğünüz her şey değişti. Elektrik tesisatlarından, su tesisatına, boya badanadan, masasına vs. her şey değişti. Maddi anlamda da büyük sıkıntılar yaşadık. Ama Allah’a şükür binamız hizmete girdi. Halkımız gelip gidiyor, geçmiş olsun dileklerini iletiyor. Bizler kısa süreliğine başka bir binaya taşınmıştık. Bu binanın tamamlanması ile yeniden binamıza kavuştuk” ifadelerini kullanmıştı. (bolgegazetesivan)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vanspor'un 2.Lig'e Çıkması İçin Kaldı Bir Adım
Vanspor'un 2.Lig'e Çıkması İçin Kaldı Bir Adım
Van Gölü sahilinde temizlik
Van Gölü sahilinde temizlik