Van’da O Yerlere Ceza Yağdı

Van'da O Yerlere Ceza Yağdı

Van'da şuana kadar 15 civarında izinsiz kuruma 30'ar bin TL ceza kesildi.

Editor: Van Haber
04 Mart 2017 - 17:56

Şubat ayının başlarında çıkarılan 687 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile etüt eğitim merkezleri, eğitim sisteminden çıkarılırken, halen faaliyet gösteren etüt merkezlerine de 1 Temmuz'a kadar dönüşüm hakkı tanınmıştı. Kararname ile 'öğrenci etüt eğitim merkezleri' ibaresi ve tanımı yürürlükten kaldırılarak, yerine 'sosyal etkinlik merkezleri' ibaresi eklenmişti. Van'da da şuan iki 'öğrenci etüt eğitim merkezi'nin faaliyet yürüttüğü, bu etüt eğitim merkezlerinin de 1 Temmuz tarihine kadar isterlerse dönüşebilecekleri belirtildi.

Van İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin, Van'da bu konuyu mercek altına aldıklarını ve gerekli çalışmaları yaptıklarını söyledi. Şuana kadar 15 civarında izinsiz kuruma 30'ar bin TL ceza kesildiğini kaydeden İl Milli Eğitim Müdürü Kırekin; “Bunların büyük bir kısmına da mühür vuruldu. Bir - iki kuruma da geçici 15 günlük kapatma cezası verildi. Şuan ilimizde faaliyette bulunan 2 etüt eğitim merkezi var ve bunlar da isterlerse 1 Temmuza kadar dönüşebilirler” diye konuştu.

Resmi gazetede yayımlanan KHK'nın ilgili maddesinde; “... MADDE 5 – 8/2/2007 tarihli ve 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanununun 2 nci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendine 'özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri' ibaresinden sonra gelmek üzere 'sosyal etkinlik merkezleri' ibaresi ile aynı fıkraya aşağıdaki bent eklenmiş ve birinci fıkrasının (b) bendinde yer alan 'öğrenci etüt eğitim merkezleri,' ibaresi ile aynı fıkranın (j) bendi yürürlükten kaldırılmıştır.

“p) Sosyal etkinlik merkezi: İl millî eğitim müdürlükleri ile belediyeler arasında yapılan ve Bakanlıkça onaylanan ortak işbirliği protokolleri çerçevesinde...

Bakanlığın verdiği işyeri açma ve çalışma ruhsatı ile belediyelerce açılan ve işletilen, ilköğretim ve/veya ortaöğretim öğrencilerinin ödev ve projelerine ilişkin araştırmalar yaptığı, öğrencilerin ilgi, istek ve yetenekleri doğrultusunda sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerin yürütüldüğü özel öğretim kurumlarını”

MADDE 6 – 5580 sayılı Kanunun geçici 5 inci maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“Bu fıkranın yayımı tarihinde faaliyet gösterenlerden dönüşüm programına alınan öğrenci etüt eğitim merkezleri hariç olmak üzere, halen faaliyette olan öğrenci etüt eğitim merkezleri, faaliyetlerine 1/7/2017 tarihine kadar devam edebilirler. En geç 29/7/2017 tarihine kadar bu Kanunun 2 nci maddesinin birinci fıkrasının (c), (g), (h), (i), (k), (o) ve (ö) bentlerinde tanımlanan özel öğretim kurumlarından birinin gerektirdiği şartlara uygun hale getirilmeyen ve kurum açma izni buna göre düzenlenmeyen öğrenci etüt eğitim merkezleri hakkında sürekli kapatma işlemi uygulanır. Bu fıkranın uygulanmasına ilişkin hususlar Bakanlıkça çıkarılan yönetmelikle düzenlenir.”

“MADDE 12 –25/8/2011 tarihli ve 652 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 12 nci maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi yürürlükten kaldırılmıştır.” deniliyor.

Van'da izinsiz açılmış olan bazı etüt merkezlerinin cezai işleme tabi tutulup kapatıldığı, faaliyette olan 2 etüt merkezinin ise belirtilen süre zarfında dönüşüm işlemini tamamlayabileceğini belirten Van İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin; 15 dolayında izinsiz açılan kuruma 30'ar bin TL cezai işlem uygulandığını, birçoğunun da mühürlenerek kapatıldığını sözlerine ekledi.

Prestijgazetesi - Umut TARHAN

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vanlı taraftarların sevinç gösterileri sürüyor
Vanlı taraftarların sevinç gösterileri sürüyor
Yorganların içerisinde 81 kilo eroin ele geçirildi
Yorganların içerisinde 81 kilo eroin ele geçirildi