Van Valiliği'nden batan teknedeki görüntüler hakkında flaş açıklama!

Van Barosu Göç ve İltica Komisyonu, bugün Van Gölü'nde batan mülteci teknesindeki görüntüleri paylaşmıştı. Van Valiliği bir açıklama yaparak görüntülerin gerçek dışı olduğunu duyurdu.

Van Valiliği'nden batan teknedeki görüntüler hakkında flaş açıklama!
07 Ağustos 2020 - 12:15

Van Valiliği tarafından Van Barosu Göç ve İltica Komisyonluğunca paylaşılan görüntülerle ilgili açıklama geldi. 

VİDEODAKİ KİŞİLERİ TANIMADIĞINI SÖYLEDİ

Valilik tarafından yapılan açıklamada "Van Barosu Göç ve İltica Komisyonu Twitter sayfasından “27 Haziran 2020 tarihinde Van Gölünde hayatını kaybeden sığınmacı/göçmenlerin son anların ait teknede çekilmiş görüntüler” başlıklı video paylaşılmıştır Görüntülere 18 Temmuz 2020 saat 10:00 sıralarında ulaşılmış olup, İstanbul’da yaşayan ve görüntülerin ilk kaynağı olan Afgan uyruklu şahısla aynı gün içerisinde iletişim kurulmuştur. Afgan uyruklu şahıs ile yapılan telefon görüşmesinde, başka biri tarafından videonun kendisine gönderildiğini, görüntülerdeki kişileri tanımadığını, görüntülerin hangi araca veya kime ait olduğunu bilmediğini belirtmiştir." cümleleri yer aldı.

BAĞLANTISI BULUNMADIĞINA KANAAT GETİRİLDİ

Valilikten yapılan açıklamanın devamında, "Görüntüler analiz edildiğinde; videodaki teknenin batmış olan Akbaş isimli tekne ile herhangi bir benzerlik taşımadığı bu durumun tekne sahibi ile yapılan görüşmeler ile teyit edildiği, çıkan cesetler ile görüntülerdeki kişiler arasında yapılan karşılaştırmalarda eşkâllerin benzerlik göstermediği, kayıtta gün ışığının görüldüğü ancak olayın gece saatlerinde meydana geldiği tespit edilmiş olup, söz konusu görüntülerin meydana gelen tekne batma olayı ile bağlantısının bulunmadığı kanaatine ulaşılmıştır." denildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum