Van Peynirciler Çarşısı esnafı seslerini belediyeye duyurmak istiyor

Van Büyükşehir Belediyesi Peynirciler Çarşısı esnafı, bir kez daha, kiracısı oldukları Van Büyükşehir Belediyesi’nin kendilerinden kira almaması ya da indirime gitmesi talebinde bulundu.

Van Peynirciler Çarşısı esnafı seslerini belediyeye duyurmak istiyor
14 Ocak 2021 - 19:51

Van Büyükşehir Belediyesi’ne ait tarihi Peynirciler Çarşısı esnafı pandemi nedeniyle, diğer esnaflar gibi sıkıntı yaşıyor. Çarşı esnafı, kira ve diğer giderler kalemlerini zamanında ödeyemediğini ve bu nedenle bu konuda kendilerine kolaylık sağlanmasını talep ediyor.

MÜŞTERİ SAYISI DÜŞTÜ

Peynirciler Çarşısı esnaarından Rüstem Apaydın, müşteri sayısının özellikle kış aylarında çok düştüğünü söyledi.

Yerli müşterinın yazın peynir satın aldığı, yabancı müşterinin de pandemi nedeniyle kente gelmediği için iki yıldır kış aylarında müşteri sıkıntısı yaşadıklarını belirten Apaydın, “Biz kış aylarında daha çok dışarıdan gelenlere peynir satarız, çünkü Van’da yaşayanlar kışlık peynirlerini yaz aylarında alır, kışın tüketmek üzere toprağa gömerler. Ama pandemi nedeniyle geliş gidişler olmadığı için yabancılar da Van’a uğramıyor ve yabancıya peynir satamıyoruz. Dolayısıyla yerliye yönelik satışlarımız çok düşük düzeyde oluyor. Ben şu anda 30 liralık iş yapmış durumdayım. 50 bin liralık malım var, 30 liralık iş yapmışım. Elimdeki malın yüzde 80’i çürüyecek, dökeceğim, çünkü satılmıyor, bozuluyor.” dedi.

YA KİRA ALINMASIN YA DA İNDİRİM YAPILMASIN

Kazanamadıkları için kira ve faturalarını ödeyemediklerini ifade eden Apaydın, belediyeden kira alınmaması ya da kira bedelinin yarıya indirilmesi talebinde bulunmak istediklerini söyledi.

Belediyenin bu tavrının diğer kurumlara ve bina sahiplerine örnek teşkil edeceğini aktaran Apaydın, şöyle dedi: “Kiramızı ödeyemiyoruz, faturalarımızı ödeyemiyoruz. Cumhurbaşkanımızın bir beyanatı vardı, kamu kurum ve kuruluşlar eğer imkanları varsa 3 ay kira almasınlar diye. Biz de Van Büyükşehir Belediyesi’nin kiracısıyız, belediyenin bize bu yönüyle bir kolaylık yapmasını istiyoruz. Gelip durumumuzu yerinde görebilirler, esnafa tek tek sorabilirler, çünkü gerçekten herkes çok sıkıntıda, sadece ben değil, çarşıdaki herkesin durumu aynı. Geçmişe dönük borçlarımız var, şimdiki borçlarımız var. Bazı belediyeler ve kurumlar, kiracılarından 6 ay kira almayacaklarını da açıkladılar. Belediye böyle bir şey yaparsa diğer kurumlara da örnek olur. Diğer bina sahiplerine de örnek olur. Esnafa az da olsa bir nefes aldırır. Bu uygulama en azından pandemi önlemleri bitene kadar yapılabilir, kiralarda yüzde 50 bir indirim olabilir." 

YORUMLAR

  • 0 Yorum