Van Nöbetçi Eczaneleri

Eczaneler, Türkiye’de ve dünyada sağlık sisteminin en önemli parçalarından biri olup, çoğu zaman doktor ve hasta arasında köprü vazifesi görmektedir.

Van Nöbetçi Eczaneleri
14 Kasım 2019 - 22:29

Eczaneler, Türkiye’de ve dünyada sağlık sisteminin en önemli parçalarından biri olup, çoğu zaman doktor ve hasta arasında köprü vazifesi görmektedir.

Türkiye çapında 20 bini aşkın eczane bulunmaktadır. Her gün yaklaşık 1200 dolayında eczane ise aktif olarak nöbet tutmaktadır. En çok nöbetçi eczane İstanbul’da bulunmakta, İstanbul’u sırasıyla İzmir, Ankara, Adana ve Antalya izlemektedir. Kilis, Tunceli, Bayburt ve Kırşehir gibi bazı illerimizde ise çoğu günler şehir genelinde yalnızca 1 nöbetçi eczane bulunmaktadır. Van nöbetçi eczaneleri sayfasına girerek Van il merkezi ve ilçelerdeki nöbetçi eczaneleri de görebilirsiniz.

Şehirlerde ve büyük ilçelerde eczaneler tam zamanlı olarak nöbet tutarken, az sayıda eczanenin olduğu ve aynı eczanenin üst üste nöbet tutmasının fiilen mümkün olmadığı yerlerde bazı eczaneler “icap nöbeti” denilen nöbet tipiyle hizmet vermektedir. Bu hizmet tipinde, genellikle eczaneyle aynı binada veya kısa bir mesafede oturan eczacı; telefonla talep gelmesi halinde eczaneyi açmakta, diğer zamanlarda eczane kapalı durmaktadır. Nöbetçi eczaneleri bölge eczacı odaları belirlemekte ve ilan etmektedir.
Eczaneler, aksi belirtilmediği sürece, hafta içi 08:00-18:00 arası, Cumartesi günleri 08:00-13:00 arası hizmet vermekte, Pazar günleri ise çalışmamaktadır. Bu zaman dilimlerinin dışında kalan zamanlarda ise nöbetçi eczaneler hizmet vermektedir.

Bulunduğunuz şehirdeki nöbetçi eczaneleri öğrenmek için internette bu amaçla kurulmuş internet sitelerinden faydalanabilirsiniz. Nöbetçi eczane uygulaması ile bulunduğunuz il ve ilçedeki nöbetçi eczaneyi öğrenebilir, telefon, adres ve GPS navigasyon bilgilerine ulaşabilirsiniz.
Nöbetçi eczaneye ihtiyaç duymadığınız sağlıklı günler dileriz.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum