Van Merkezinde Karla Mücadele Çalışması

Van Merkezinde Karla Mücadele Çalışması

Van Büyükşehir Belediyesi karla mücadele ekipleri, kentte etkili olan kar yağışı nedeniyle vatandaşların olumsuz yönde etkilenmemesi için ana arterlerde yoğun bir çalışma sarf ediyor. 

Editor: Van Haber
25 Aralık 2018 - 16:45 - Güncelleme: 25 Aralık 2018 - 16:48

BÜYÜKŞEHİR'İN KENT MERKEZİNDE KARLA MÜCADELESİ BAŞLADI

Van Büyükşehir Belediyesi karla mücadele ekipleri, kentte etkili olan kar yağışı nedeniyle vatandaşların olumsuz yönde etkilenmemesi için ana arterlerde yoğun bir çalışma sarf ediyor. 

Dün öğle saatlerinden itibaren etkili olan kar yağışı nedeniyle okulların tatil edildiği kentte, Büyükşehir Belediyesine bağlı karla mücadele ekipleri, geceli gündüzlü çalışmalarını sürdürüyor. Gece saatlerinde karın etkisini yitirmesi ile harekete geçen ekipler, sabahın ilk ışıklarında Cumhuriyet,  İskele, Sıhke, İkinisan, Milli Egemenlik ve Maraş Caddelerinde biriken kar yığınlarını temizledi. Vatandaşların mağdur olmaması için yoğun çaba sarf eden ekipler tarafından kaldırım temizliği de yapılıyor. 

120 PERSONEL VE 4 KAR KÜREME ARACI İLE YOĞUN MESAİ

Araç trafiğinin yanı sıra yaya trafiği içinde çalışma başlatan Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı kaldırım temizliğini sürdürüyor. Yaklaşık 120 personel kentteki kaldırımları kar ve buzdan temizledi. 4 kar küreme aracının da kullanıldığı çalışmalar, ara sokaklarda devam ediyor.

'50 YILDIR GÖRMEDİĞİM HİZMETİ KAYYUMLA GÖRDÜM' 

Büyükşehir Belediyesi'nin karla mücadele çalışmalarını değerlendiren vatandaşlardan Efendi Onay, 50 yılı aşkın bir süredir Van'da ikamet ettiğini ve birçok Belediye Başkanı gördüğünü ifade ederek, kayyum ile birlikte hizmetle de tanıştıklarını belirtti. 

Onay, ''Daha önce görüyorduk; kar günlerce caddede, kaldırımlarda kalıyordu. Buzlanan yollar ile birçok kaza yaşanıyordu. Dün yağan kardan şu saat itibariyle eser yok. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum'' dedi. 

Karın yağması ile birlikte daha önce olduğu gibi 'Kar yine yerde mi kalır' diye düşündüklerini belirten Cumhuriyet Caddesi esnaflarından Metin Gülpınar ise, sabah iş yerini açmaya geldiğinde kar temizleme çalışmalarını da gördüğünü söyledi.

Gülpınar, ''Kayyumun ardından Belediye tarafından yürütülen çalışmaları gerçekten beğeni ile takip ediyorum. Birçok çalışma zamanında, gerektiği gibi yürütülüyor. Gönül ister ki bu şekilde çalışmalar devam etsin'' ifadelerini kullandı.

Büyükşehir Belediyesi karla mücadele çalışmaları, kırsal mahalle ve mezralarda da devam ediyor.

BÜYÜKŞEHİR KIRSALDA KARLA MÜCADELESİNİ SÜRDÜRÜYOR

Van Büyükşehir Belediyesi, kentte etkili olan kar yağışının ardından kapanan 258 mahalle ve mezra yollarını açma çalışmalarında 200 mahalle yolu açıldı.

Van’da dün, gün boyu etkisini sürdüren kar yağışı akşam saatlerinde yerini fırtına ve tipiye bıraktı. Yüzlerce mahalle yolunun kapandığı kentte, Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım ve Onarım Daire Başkanlığı’na bağlı karla mücadele ekipleri kapanan 258 yolu açmak için yoğun çaba sarf ediyor.

Gece boyunca yoğun olan ana arterlerde çalışan ekipler, sabahın ilk ışıklarıyla birlikte mahalle grup yolları ve mezra yollarını temizliyor. 175 iş makinesi ve 596 personelle kent genelinde başlatılan karla mücadele çalışmalarında şu ana kadar yaklaşık 200 mahalle ve mezra yolu açılırken 58 yerleşim birimi yolunun açılması için çalışmalar sürüyor.

Kardan dolayı yolları kapanan mahalle sakinleri, yoğun çalışma yürüten karla mücadele ekiplerine teşekkür etti.

Geçmişte mahalle yollarının günlerce kapalı kaldığını belirten Gövelek Mahalle sakinlerinden Serdar Tatar, “Mahallemiz yüksek kesimlerde yer aldığı için yoğun kar yağışı tipi etkili oluyor. Allah razı olsun kar yağdığında hemen sonra yollarımız açılıyor. Akşam saatlerinde yollarımız açıldı. Yine bugün tipi nedeniyle kapanan yollarımız tekrar açılıyor. Yapılan çalışmalardan memnunuz. Eskisi gibi değil. Eskiden kar yağdığında bazen bir hafta boyunca yollarımınız kapalı kalıyordu. Şimdi ise kar yağdığı gibi yollarımız açılıyor. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

Gövelek mahallesine bağlı üç evler mezrası sakinlerinden Davut Taş ise yapılan çalışmalardan dolayı Büyükşehir Belediyesi yetkililerine teşekkür ederek şunları söyledi:

“Uzun bir aradan sonra kar yağdı. Bu bizleri mutlu etti. Allah devletimizden razı olsun aynı dakikada gelip yollarımızı açıyorlar. Dolayısıyla kar yağışı bizim için çileye dönüşmüyor.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Van Ekonomi Konseyinden ‘İstanbul Seçimleri’ açıklaması
Van Ekonomi Konseyinden ‘İstanbul Seçimleri’ açıklaması
Van Büyükşehir Belediyesinden çiftçilere destek
Van Büyükşehir Belediyesinden çiftçilere destek