Van’ın yeni müze binası açılışı bekliyor

Van'ın yeni müze binası açılışı bekliyor

Depremde yıkılan tarihi Van Müzesi yerine yeni bir bina inşa edildi, ancak eserler halen teşhir ve tanzim edilmediği için binanın açılışı yapılamıyor.

Editor: Van Haber
10 Nisan 2017 - 14:22

Van Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ, binanın açılışı için eserlerin tanzim edilmesi gerektiğini belirtirken, Van Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğünden ise konu ile ilgili bilgi edinilemedi.

2011 yılında yaşanan iki büyük depremde kullanılamaz hale gelen ve 1937 yılından itibaren binlerce eserin sergilendiği tarihi Van Müzesi’nin yerine Van Kalesi yanında inşa edilen ve yapımı tamamlanan yeni müze binasının açılışı henüz gerçekleştirilemedi.

Yapılan açıklamalara göre, eserler sayılıp tanzim edilmediği için, teşhir salonlarında yerini alamıyor, dolayısıyla binanın açılışı da gerçekleşemiyor.

“ESERLERİN TEŞHİR VE TANZİMİ LAZIM”

Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz Van Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ, binanın açılışa hazır olduğunu ancak açılış için eserlerin teşhir salonlarında yerini almasını beklediklerini söyledi.

Bu işlemin de Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü tarafından yerine getirileceğini belirten Aktuğ, “Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü bu işle ilgileniyor. Ne zaman ki eserlerin teşhir ve tanzimi tamamlanır, bina bize devredilir ise, biz de o zaman açılışını yaparız.” dedi. 

Konu ile ilgili Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü açıklama yapmazken, vatandaşlar da turizm sezonu öncesi müze binasının ne zaman açılacağını merak ediyor.

Müzede sergilenmeyi bekleyen Urartu, Asur, Med ve Osmanlı dönemlerine ait binlerce eser bulunuyor.

Hakkâri ve Bitlis bölgesinden de toplanan eserlerin 100-150 bin arasında olduğu belirtiliyor. 

Prestijgazetesi Özel Haber: Adil HARMANCI

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vanspor'un 2.Lig'e Çıkması İçin Kaldı Bir Adım
Vanspor'un 2.Lig'e Çıkması İçin Kaldı Bir Adım
Van Gölü sahilinde temizlik
Van Gölü sahilinde temizlik