Van için icraat zamanı

Van için icraat zamanı

Türkiye, 4,5 yıl boyunca seçim gündeminin olmayacağı bir döneme girerken, Van’da da seçim yerini icraate bıraktı.

Editor: Van Haber
03 Nisan 2019 - 15:34

Türkiye, 4,5 yıl boyunca seçim gündeminin olmayacağı bir döneme girerken, Van’da da seçim yerini icraate bıraktı. Belediye başkan adaylarının belirlenmesiyle birlikte başlayan yoğun seçim temposu, yerini belediyelerin hayata geçireceği projelere ve ekonomik anlamda refaha çıkmaya bıraktı.

31 Mart pazar günü sandık başına giden Vanlı seçmen kendisini yönetecek belediye başkanlarını seçti. Yerel seçimin ardından ekonominin ülkenin en önemli gündemi olması beklenirken, ekonomi yönetimi bu hafta yoğun bir çalışma temposuna girecek. Bu kapsamda ekonomik büyümeyi yeniden hızlandırmaya ve enflasyonu düşürmeye yönelik tedbirler masaya yatırılacak. Van’da seçimi geride bırakarak, belediye başkanlarının yapacağı projelere gözünü dikti.

Seçim öncesi belediye başkan adaylarından beklentileri ve seçim değerlendirmesi aldığımız vatandaşlara, seçim sonrası 31 Mart'ı soruldu. Seçim değerlendirmesi yapan vatandaş, belediye başkanlarından da beklentileri olduğunu belirtti. Seçim ile ilgili Konuşan Vanlılar, Van'ın en büyük sorunun istihdam olduğunu söyleyerek, seçilen belediye başkanlarından istihdam alanlarının oluşturulmasını istedi. İşte vatandaşın 31 Mart değerlendirmesi ve belediye başkanlarından beklentileri...

İNAT: SONUÇLARDAN MEMNUNUZ

Vatandaşlardan İsa İnat seçim sonuçları için şunları söyledi: “Güzel bir sonuç olduğuna inanıyorum. HDP’nin kazanmasını istiyordum. Öyle de bir sonuç oldu. Sonuçlardan memnunuz. Kazandığımıza inanıyorum. Bundan sonraki süreçte de HDP’nin yine hem Van’da hem bölgede hem de Türkiye’de başarılı olmasını diliyorum.”

KOÇ: KAYYUMLAR GÖZ ÖNÜNE ALINMALI

Mevlüt Koç isimli vatandaş da, “Seçimler güzel geçti. Ben bu seçimlerde herkesin hak ettiğini bulduğunu düşünüyorum. Sonuçlar benim beklediğim sonuçlar değildi açıkçası. Bundan sonraki süreçte artık hal seçtiği belediye başkanının çalışmasını bekler. Vatandaş seçimini yaptı, artık iş başkanlarda. 2014 seçimleri sonrasından farklı olmasını bekliyorum. Daha iyi hizmetler yapmalılar. Burada özellikle kayyumları göz önünde bulundurmaları gerekiyor. Vatandaşın sorun ve sıkıntılarıyla daha fazla ilgilenmeleri gerekiyor.” Dedi.

DUMAN: HALKA MAHCUP OLMASINLAR

Sonuçları beklediklerini söyleyen Yusuf Duman şöyle konuştu: “Seçimler tamamlandı hayırlısıyla. Bundan sonraki süreçte seçilen belediye başkanlarının halka mahcup olmaması gerekiyor. Bu yüzden de çalışmaları gerekiyor. Halk onları desteklediyse, onların da ona göre çalışması gerekiyor. Daha önce kayyumlar atanmıştı. Bu süreci herkes iyi gördü. Bu yüzden yeni gelen başkanlar buna göre çalışması gerekiyor.”

CAN: SPORA DESTEK VERİLMELİ

Emre Can adlı vatandaş sonuçları kötünün iyisi olduğunu ifade etti. Can, “HDP, Doğu Anadolu birkaç il kaybetti. HDP Şırnak’ta çok iyiydi. Ancak Şırnak ve Ağrı’da kaybetmenin üzüntüsü var, HDP’de. Seçimler tamamlandı. Bundan sonra neler yapılacak, bunlar önemli. Bizim ilimizde spora ve sporcuya önem verilmiyor. Van’daki spor altyapı ve tesislerinin gelişmesi gerekiyor. Örneği Van’ın stadyumu çok küçük. Bunun gelişmesi ve yeni stadyumun yapılmasını istiyoruz. Bu anlamda gençlere önem verilmeli. Kentimizde işlerin artması ve gelişmesini istiyoruz. Biz kendi başkanlarımıza güveniyoruz. Bunların da zaman içinde düzeleceğine inanıyorum.”

CEYLAN: İŞ İMKANLARI OLUŞTURULMALI

Mehmet Ceylan adlı vatandaş ise, “Seçimler gelip geçicidir. Burada vatandaşa önem verilmesi gerekiyor. Özellikle bölge insanı sadece seçimden seçime hatırlanmamalı. Burada fabrika ve yatırımlar yok ne yazık ki. Buradaki insanlar batıya iş bulup, çalışmak için gidiyor. İnsanlar burada iş bulamıyor. Seçilenlerin buna dikkat etmesi gerekiyor ve bunu göz önünde bulundurmalı. Biz huzur ve mutluluk içinde sadece evimize ekmek götürmek istiyoruz. Seçilen belediye başkanlarına buradan sesleniyorum. Biz memleketimizde çalışıp, memleketimizde kazanıp, memleketimizde harcamak istiyor. İş uğruna batıya gitmek istemiyoruz. Bu yüzden de istihdam alanları oluşsun istiyoruz.” Şeklinde konuştu.

YILMAZ: SONUÇLAR ŞAŞIRTICI OLMADI

Gökhan Yılmaz, Van’daki seçim sonuçlarının şaşırtmadığını ifade etti. Yılmaz şu ifadelere yer verdi: “Van’da beklediğimiz bir sonuçla karşılaştık. Çok şaşırttı bir sonuç ortaya çıkmadı. Beklentilerimiz izin verilmesi durumunda hayata geçiriliyor. Önceki belediye başkanımız olan Bekir Kaya’dan var olan beklentilerimiz hayata geçiyordu. Biz halk olarak istediğimizi alabiliyoruz aslında. Ancak burada izin verilmesi gerekiyor. Biz belediyemiz ile barışığız ve bu yüzden de memnunuz. Hiç olmazsa bir sorunumuz olduğu belediye başkanlarımıza gidip rahatlıkla söyleyebiliyoruz.”

“HER KESİM İÇİN ÇALIŞACAKLARDIR”

Osman isimli vatandaş sonuçlarla gerekli cevapların verdiğine vurgu yaparak, “Doğu ve batıda bence anlamlı ve mesaj dolu cevaplar verildi. Kürtler olarak bu ülkede var olduğumuzu seçimlerde sandığa yansıttık. Hükümet yetkililerinin bunu görmesi ve buna göre davranması gerekiyor. Tam olarak beklenene sonuçlar olmasa bile, istenilen sonuçlar alındı bence. Benim büyükşehir belediye başkanlarından bir beklentim yok. Çünkü benim için gönüllülük esastır. Eş başkanların gerekli çalışmaları, hiçbir kesimi gözetmeksizin çalışacağına inanıyorum.”

İRANLI VATANDAŞTAN TEBRİK

İranlı vatandaş da Türkiye’deki seçimlerin güzel geçtiğiniz söyledi. Türkiye’de ilk defa seçimleri izleme imkanı olduğunu söyleyen İranlı vatandaş, kazanan belediye başkanlarını ve tüm Türkiye vatandaşını tebrik etti.

YENİ DOĞU GAZETESİ: AYCAN DOĞMAZ - İLHAN SİYAHTAŞ / ÖZEL

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ahmet Kaya rolü Vanlı sanatçıya verildi
Ahmet Kaya rolü Vanlı sanatçıya verildi
Vanspor'da Transfer Dönemi Başladı
Vanspor'da Transfer Dönemi Başladı