Van Gölü Sahilinde Görülmemiş Eylem

Eşsiz doğası, masmavi suyu, kumsalı ve yeşiliyle Van'ın ve bölgenin turistik değeri olan Van Gölü'nün kirliliğine dikkat çeken Sivil İtaatsizlik Hareketi öncüsü Oktay Konyar, Van Gölü için duyarlılık eylemi yaptı.

Van Gölü Sahilinde Görülmemiş Eylem
16 Nisan 2019 - 12:46
Reklam

Van'ın ve bölgenin en büyük olan Van Gölü, turizm ile değil, atıklarla ve çevre kirlilikleriyle gündeme gelmeye devam ediyor. Kamu kurumları tarafından ciddi bir temizlemenin bile yapılmadığı Van Gölü, vatandaşlar tarafından da kirletiliyor. ÇEVDER'in daveti üzerine Van'a gelen Sivil İtaatsizlik Hareketi öncüsü Oktay Konyar, Van Gölü için duyarlılık eylemi yaptı. Sahilde üstünü çıkararak deterjanla Van Gölü'nü temizlemeye çalışan Konyar, tüm Van halkını Van Gölü'ne sahip çıkmaya ve kirletmemeye davet etti.

Kendisini görüntüleyen kişinin Van Gölü deterjanla temizlenir mi sorusuna cevap veren Oktay Konyar; "Ya temizlenirse? Şimdi bütün kültürlere ev sahipliği yapmış bir Van Gölü, dünyanın en kirli göllerinden birisi. Çok üzülüyorum. Bütün sivil toplum örgütlerini piknik yapan insanları, Van halkını, kendi kültürüne kendi Gölüne sahip çıkmasına davet ediyorum. İnci Kefali yemek güzel, bu kültürü dünyaya anlatmak güzel ama kirli bir Gölü de içine sindirmek çok kötü.” Şeklinde cevap verdi.

Kaynak: Wanhaber

YORUMLAR

  • 0 Yorum