Van ESOB Başkanı İsa Berge’den ABD’ye Tepki

Van ESOB Başkanı İsa Berge'den ABD'ye Tepki

Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (VAN ESOB) Başkanı İsa Berge, dolar ile ABD ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Editor: Van Haber
16 Ağustos 2018 - 22:31

BİZİ EKONOMİK SAVAŞLA YIKAMAZLAR

Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (VAN ESOB) Başkanı İsa Berge, dolar ile ABD ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. “Öncelikle VAN ESOB olarak devletimizin yanındayız” diyen Berge, üreten güçlü Türkiye ile yolumuza devam edeceğiz.

İşte, birliğe bağlı il ve ilçelerimizde bulunan esnaf ve sanatkarlar odaları adına açıklama yapan Berge’nin çarpıcı değerlendirmeleri:

Biz Türkiye Cumhuriyeti’yiz

ABD Başkanı Trump’ın ülkemize karşı tutumu kabul edilemez. Biz Türkiye Cumhuriyeti’yiz. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, ABD’ye ve dünyaya karşı dik duruşunu sergilemiştir. Esnafımız Ahilik geleneği ile devletimizin ve Sayın cumhurbaşkanımızın yanındadır.

Dayatmalara karşı birlik içinde olacağız

ABD'nin, Türkiye’ye yönelik yayınlanan tehdit mesajları ve yaptırım şantajları sonuçsuz kalacaktır. ABD'nin tutumu uluslararası hukuka da sığmaz. Türkiye Cumhuriyeti devleti, milleti ile beraber bütün tehditlere ve dayatmalara karşı birlik ve beraberlik içindedir.

Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz

Türkiye ne zaman ki kendi kararlarını vermeye başladı. Uluslararası güçler bize karşı saldırıya geçti. Önce Gezi olayları, sonra 15 Temmuz, şimdi de ekonomik savaş…

Suni bir süreçtir

Doların ve diğer döviz kurlarının sert dalgalanmaları sunidir. Ek döviz talebi doları yükselten nedenlerden biri, bu nedenle milletimizin altını veya dövizi Halkbank ya da Ziraat Bankası’nda bozdurması gerekiyor. Bu geçici süreçte halkımızı sağduyulu davranmaya davet ediyorum.

Gerekli müdahaleler yapılıyor

Merkez Bankası, bankaların Türk Lirası ve döviz likiditelerini karşılayarak gereken müdahaleyi yapmıştır ve yapmaya da devam ediyor. Piyasalara 10 milyar TL ve 6 milyar TL kaynak sağlandı. Hazine ve Maliye Bakanlığı’mızın aksiyon planı devreye girdi.  BBDK ve SPK da gerekli adımları atıyor.

Almamız gereken bazı tedbirler var

Devletimizin ekonomisi güçlüdür, bu gücün milletimize de yansıması için üreten güçlü Türkiye olacağız. Devlet ve millet olarak israfın önüne geçmeliyiz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gülaçar’dan Seçim Çalışması
Gülaçar’dan Seçim Çalışması
Van'da 2018 yılında ölümler azaldı mı?
Van'da 2018 yılında ölümler azaldı mı?