Van’dan Ezan’a Yapılan Saygısızlığa Sert Tepki

Van'dan Ezan'a Yapılan Saygısızlığa Sert Tepki

Türkiye Diyanet ve Vakıf Görevlileri Sendikası (Diyanet-Sen) Van Şube Başkanı Nurullah Arvas, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde ezanın okunmasını ıslıklarla protesto edenlere tepki göstererek, “Ezan’a tahammülsüzlük kabul edilemez” dedi.

Editor: Van Haber
11 Mart 2019 - 22:43

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Taksim'de bir araya gelen kadın grupların yürüyüş düzenledikleri esnada yatsı ezanının okunmasını ıslıkları ile protesto etmesine tepki gösteren Diyanet-Sen Van Şube Başkanı Nurullah Arvas, “Müslüman bir ülkede kesinlikle olmaması gereken bir densizliğe imza atmışlardır. Bin yıldan uzun süredir İslam’ın bayraktarlığını yapan bir ülkede ezan sesini protesto etme cüretini göstermek, ülke insanımıza ve tüm dünya Müslümanlarına yapılmış bir saygısızlıktır. Ezan sesi üzerinden yapılan bu tahammülsüzlük, kesinlikle kabul edilemez. Halkı provoke etme amaçlı bu protestoyu gerçekleştirenler, derhal büyük çoğunluğu Müslüman olan Türkiye halkından ve tüm dünya Müslümanlarından özür dilemeli ve haklarında ‘halkı kin ve düşmanlığa sevk etmekten’ gerekli yasal işlemler başlatılmalıdır” dedi. 

Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte yüzyıllar boyunca birçok inanç ve kültüre sahip insanların birlikte kardeşçe yaşamayı başardığını ifade eden Arvas, “Diğer inanç sahiplerine saygıda kusur etmemiş bir halkın bugün kendi ülkesinde ezanına tahammül edilememesi, üstelik de bu tahammülsüzlüğün protesto ile gösterilebilmesi bizlerin de tahammül sınırlarını zorlamaktadır. Ezanımıza yapılan saygısızlığa seyirci kalmayacağız. İslami değerlerimize saldırı halinde olan, insanlar arasında kin ve düşmanlığı alenen tahrik etme ve kamu barışını bozma amacıyla yapılan bu protestoyu inanç özgürlüğü çerçevesinde değerlendirmemiz mümkün değildir. Türkiye her dinden-inançtan insanların yaşadığı, geniş bir mozaiktir. Saygı ve kardeşlik düsturuyla hareket ederken, toplumu kutuplaşmaya götüren bu tür girişimler, özellikle son zamanlarda İslam ve Müslümanlar üzerine oynanan oyunları da göz önünde bulundurduğumuzda, maalesef bu olayın tamamen bilinçli ve kurgulanmış bir durum olduğunu müşahede ediyor ve kesinlikle olayı sonuna kadar takip edeceğimizin bilinmesini istiyoruz. Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde Müslümanları namaza çağıran evrensel mesaj ezan sesini protesto etmek, toplumumuzdaki kardeşlik duygularını yıkmaya yönelik birlik ve beraberliğimizin çimentosu dinimiz ve ezanımız üzerinden ayrılık tohumları ekmeye çalışmaktır. Aziz milletimiz bu tür oyunları gayet iyi bilmektedir. Kimse bu oyunlara prim vermemeli, sağduyu ile hareket etmeye devam etmelidir. Kimi zaman tahrik, kimi zaman siyasi dengeler nedeniyle gerçekleştirilen bu tür provakatif girişimler karşısında Müslümanları sağduyulu davranmaya, tepkilerini hukuk ve İslam geleneğinin bizlere öğrettiği naiflik ölçülerinde göstermeye davet ediyorum. Diyanet-Sen Van Şubesi olarak hukuk çerçevesinde Türkiye geneli 85 bin üyemizle bu olayın takipçisi olacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Özalp çöp sorunundan kurtuluyor
Özalp çöp sorunundan kurtuluyor
Vanspor hazırlıklarına devam ediyor
Vanspor hazırlıklarına devam ediyor