Van’da vergi borçları için büyük fırsat

Van’da vergi borçları için büyük fırsat

Van Büyükşehir Belediyesi, vergi borçları olan mükelleflere 7020 sayılı yasa ile yeniden yapılandırma fırsatı sunuyor.

Editor: Van Haber
13 Haziran 2017 - 17:21

Büyükşehir Belediyesi, kısa bir süre önce resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ‘Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7020 sayılı Kanun’ çerçevesinde su, emlak, çevre temizlik ve reklam gibi vergi borçlarının yeniden yapılandırılacağını duyurdu. Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, “27 Mayıs 2017 tarih ve 30078 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 7020 sayılı yasa; emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, haberleşme vergisi, eğlence vergisi, ilan ve reklam vergisi borçlarını yapılandırma kapsamına alındı. Bu yasa ile 2016 yılı ve önceki dönemlere ait vergi borçları yapılandırılabilecek. 2017 yılına ait vergi borçlarının ise 31 Mart 2017 tarihinden önce tahakkuk etmiş olanları yapılandırma kapsamına giriyor” denildi.

“Son gün 30 Haziran”
Vatandaşların vergi borcu yapılandırmasında 30 Haziran’a kadar belediyeye müracaat etmeleri gerektiğini dile getirilen açıklamada, “Yapılandırmadan yararlanan vatandaşların vergilerine ait gecikme zammı, gecikme faizi ve vergi ziyaı cezaları tamamen silinecek. Ancak silinen bu cezaların yerine verginin ödenmesinde gecikilen süreler için Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) dikkate alınarak daha düşük miktarda bir ceza miktarı belirlenecek” ifadelerini yer verildi.

“Peşine yüzde 50 indirim”
Yapılandırma ile mükelleflere borçlarını peşin ya da taksitli ödeme fırsatı sunulduğu belirtilen açıklamada, şöyle denildi:
“Yapılandırma sonunda borçlarını 31 Haziran 2017 tarihine kadar peşin ödeyenlerden Yİ-ÜFE’ye göre belirlenen cezalardan ayrıca yüzde 50 indirim uygulanacak. Mükellefler isterlerse 6, 9, 12 ve 18 taksit halinde yapılandırmadan faydalanabilirler. Taksit ödemeleri iki ayda bir yapılacak. Taksitlendirmelerinin ilk 2 taksitini zamanında ödemeyen, bir takvim yılı içinde 2 defadan fazla ödemeyen veya eksik ödeyenlerin yapılandırması iptal edilecektir. Önceki yapılandırmalardan faydalanmasına rağmen yapılandırması 27 Mayıs 2017 tarihinden önce bozulanlar yeni yapılandırma fırsatından faydalanabilecek. Ancak bu tarihten sonra önceki yapılandırması bozulanlar ise yararlanamayacak. Vergi borcu bulunan mükelleflerimizin Mali Hizmetler Daire Başkanlığına en kısa süre içinde başvurarak borçlarını yapılandırmalarını tavsiye ediyoruz.”

İHA

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vanspor İçin Biraraya Geldiler
Vanspor İçin Biraraya Geldiler
Gürpınar’daki husumetli iki mahalle barıştı
Gürpınar’daki husumetli iki mahalle barıştı