Van’da UMKE Eğitimi Tamamlandı

Van’da UMKE Eğitimi Tamamlandı

Van İl Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) Temel Eğitimleri Programı teorik ve uygulamalı eğitimlerin ardından yapılan tatbikatla tamamladı.

Editor: Van Haber
21 Kasım 2018 - 22:02

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Van Eğitim ve Araştırma Hastaneside görev alan sağlık çalışanları (UMKE) Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi eğitimi aldı.

Van İl Sağlık Müdürlüğü Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri tarafından hastane çalışanlarına (UMKE) temel eğitimi verildi. Teorik ve uygulamalı eğitimler sonrası tatbikatla tamamladı.

Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi ( UMKE ) eğitimine katılan Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Van Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapan 25 sağlık çalışanına düzenlenen programla sertifikaları verildi.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) tarafından İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Van Eğitim ve Araştırma Hastane Başhekimi Doç Dr. Mehmet Parlak, Sağlık Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Ali GÜR, Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dt. Şebnem Kartal’a verdikleri desteklerden dolayı plaket takdim edildi.

İl Sağlık Müdürü Doç.Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, ‘Afet Bölgesi’nde sağlık müdahalesinin önemine ve zorluğuna dikkat çekerek, UMKE Temel Eğitimini alarak zor koşullar altında sağlık hizmetini sunmak için gönüllü olan sağlık personellerini tebrik ettiğini ifade etti. 

Doç. Dr. Sünnetçioğlu, Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesinde Afet ve Acil Durum Yönetimi Daire Başkanlığına bağlı olarak 21 bölge, 81 ilde yaklaşık 10000 personeli ile ulusal ve uluslararası alanda acil, afet ve olağandışı durumlarda 24 saat görev yapabilme kapasitesine sahiptir. İlimizde ise 2007 yılından itibaren aktif eğitimler ve faailyetlerde bulunulmuş 2011 yılında Van’da yaşanan deprem ile sağlık alanında ne denli ihtiyaç olduğu bir kez daha anlaşılmıştır. İlimizde 13 doktor, 195 Yardımcı Sağlık Personeli (ATT, Hemşire, Paramedik vb.) ve 34 teknik personel olmak üzere toplam 242 UMKE gönüllüsü bulunmaktadır. Bundan sonrada faaliyetlerinin artarak devam etmesi gerektiğini ve kurum olarak UMKE’ye her anlamda gerekli desteğin sağlanacağımızı ifade etti.

Düzenlenen programda   eğitime katılan personele İl Sağlık Müdür Doç Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, Kamu Hastaneler Hizmetleri Başkanı Op. Dr. Bahadır ÖNDEŞ, Sağlık Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Ali GÜR, SBÜ Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mehmet Parlak, Başkan yardımcıları ve hastane yöneticileri hazır bulundu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Van Ekonomi Konseyinden ‘İstanbul Seçimleri’ açıklaması
Van Ekonomi Konseyinden ‘İstanbul Seçimleri’ açıklaması
Van Büyükşehir Belediyesinden çiftçilere destek
Van Büyükşehir Belediyesinden çiftçilere destek