Van’da Martı Ölümleri

Van'da Martı Ölümleri

Van Büyükşehir Belediyesi, Çarpanak ve Adır adalarında yaşanan martı ölümleri sonrası harekete geçerek telef olan binlerce martıyı kıyıdan temizledi.

Editor: Van Haber
16 Ağustos 2018 - 02:54

MARTI ÖLÜMLERİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİ HAREKETE GEÇİRDİ

Van Büyükşehir Belediyesi, Çarpanak ve Adır adalarında yaşanan martı ölümleri sonrası harekete geçerek telef olan binlerce martıyı kıyıdan temizledi.

Van Gölü'ndeki Adır ve Çarpanak adalarında bulunan doğal yaşam alanlarında binlerce martı telef oldu. Martı ölümleri sonrası çevre ve görüntü kirliliğinin önüne geçmek için Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi tarafından sahillerde temizlik çalışması başlatıldı. Hastalık yayma olasılığına karşı harekete geçen Temizlik İşleri Şube Müdürlüğü ekipleri martı leşlerini bir bir topladı.

Çalışmaları yerinde takip eden Van Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Selçuk Doğru, martı ölümlerinden dolayı adalarda koku ve görüntü kirliliğinin oluşmaması için yoğun çaba sarf ettiklerini söyledi.

Van Gölü ve çevresinin temizliğine büyük önem verdiklerini anlatan Doğru, ilçelerin sorumluluk alanında olmasına rağmen ilçe belediyelerine yardımcı olduklarını ifade ederek şunları konuştu:

“Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı olarak Sayın Valimiz ve Genel Sekreterimizin talimatları doğrultusunda mobil ekipler oluşturduk. Bu ekiplerimiz hem martı ölüleri hem de sahildeki tüm katı atık ve çöpleri toplamaktadır. Özellikle Adır adası çevresinde martı ölümleri yoğun olarak yaşanmaktadır. Ekiplerimiz de buna müdahale etmektedir. Bu ekiplerimiz ayrıca şehir içindeki dereler ve vatandaşlarımızın yoğun olarak kullandıkları Amik, Mollakasım, Akdamar, Adır ve Ayanıs gibi adalarda da düzenli olarak temizlik yapmaktadır.”

Bu dönemde yaşanan martı ölümlerinin olağan olduğunu belirten Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Prof. Dr. Lokman Aslan, Büyükşehir Belediyesine teşekkür etti.

ÖLÜMLER NORMAL

Van Gölü çevresinde yaşayan martıların genellikle üremek için sakin yerleri tercih ettiğini söyleyen Prof. Dr. Lokman Aslan, “Bunların başında da Adır ve Çarpanak adaları gelmektedir. Bu üreme sezonunda martıların sayıları ve yoğunlukları artmakta ve buna bağlı normal ölümler yaşanmaktadır. Van Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı da ölen martıların herhangi bir görüntü kirliliğine sebebiyet vermemeleri için temizlik çalışması yürütmektedir. Duyarlılıklarından dolayı kendilerine teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Milletvekili Gülaçar’dan Van Uçak Seferleri ile ilgili açıklama
Milletvekili Gülaçar’dan Van Uçak Seferleri ile ilgili...
Türk ve İran heyetleri arasında alt güvenlik toplantısı
Türk ve İran heyetleri arasında alt güvenlik toplantısı