Van’da İkibin Yüz Kırk İki Kişi Organ Bağışında Bulundu

Van’da İkibin Yüz Kırk İki Kişi Organ Bağışında Bulundu

Van İl Sağlık Müdür Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, 3-9 Kasım Organ Bağışı ve Nakli Haftası dolayısıyla açıklamada bulundu.

Editor: Van Haber
03 Kasım 2018 - 22:23

Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, Hayatın içinde insanların ne zaman neye ihtiyacı olacağı bilinemez.    Bundan dolayı diğer insanların ihtiyaçlarına daha duyarlı yaklaşmanın gerekliliğine halkın ilgisi ve dikkatini çekmek ve organ bağışını arttırmak için organ bağışı son derece önemli olduğun belirtti.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Doç.Dr. Sünnetçioğlu,Türkiye geneli organ bağışı yapan kişi sayısının  383771 olduğunu söyleyerek, “Van il genelinde bağışçı sayısı ise 2142 olarak tespit edildiğini ve Ülkemizde organ yetmezliğine bağlı olarak organ nakli bekleyen hasta sayısı her geçen gün artış gösterdiğini belirten Sünnetçioğlu,Organ bağışı yapılsa bile her ölümden sonra organ nakli mümkün değildir. Örneğin evde ya da yolda vefat eden bir kimse bağış kartı ve ailesinin rızası olsa bile organları alınamaz. Yalnızca hastane yoğun bakım ortamında beyin ölümü gerçekleşen insanlardan organ nakli yapılabilir. Yani sıkça duyduğumuz deprem ve felaketlerden sonra cesetlerin organlarının alınması gibi bir durum söz konusu olmadığını sözlerine ekledi.

Ancak organ bağış oranı düşük seviyede Bu sebeple Organ Bağış Haftası münasebetiyle Müdürlüğümüz Sağlık Hizmetleri başkanlığına bağlı izleme değerlendirme ve denetim birimi tarafından il genelindeki tüm sağlık  kuruluşlarında görev yapan yönetici ve organ nakil birim sorumlularının da katıldığı bir toplantı yapıldı. Sağlık Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Ali Gür ve Başkan Yrd. Dr. Metin Tan, başkanlığında  toplantı düzenlendi. Toplantıda il genelinde organ bağışı ve beyin ölümü bildirim sayılarını artırmak amacıyla fikir alışverişinde bulunuldu.

Sağlık Müdürlüğü olarak her yıl Organ Bağış Haftası çalışmalarımızı yürütmekteyiz, vatandaşlarımızı bilgilendirmek ve farkındalık oluşturmak üzere çeşitli etkinlikler yapılmaktadır. Okullarda ve bazı kurumlarda çeşitli seminerler verilerek öğrenciler bilgilendirmekte, organ bağış stantları ve broşürler dağıtılmakta, gönüllü olanlardan organ bağışı almaktayız” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Van Ekonomi Konseyinden ‘İstanbul Seçimleri’ açıklaması
Van Ekonomi Konseyinden ‘İstanbul Seçimleri’ açıklaması
Van Büyükşehir Belediyesinden çiftçilere destek
Van Büyükşehir Belediyesinden çiftçilere destek