Van’da Hayvan Pazarı İlaçlandı

Van'da Hayvan Pazarı İlaçlandı

Van Büyükşehir Belediyesi, hayvan pazarında bulaşıcı hastalıklara karşı ilaçlama çalışması yaptı. 

Editor: Van Haber
14 Kasım 2018 - 20:38

BÜYÜKŞEHİR HAYVAN PAZARINI İLAÇLADI

Van Büyükşehir Belediyesi, hayvan pazarında bulaşıcı hastalıklara karşı ilaçlama çalışması yaptı. 

Büyükşehir Belediyesi besi hayvanlarının yoğun olarak bulunduğu alanlarda ilaçlama çalışması başlattı. Çalışmalar kapsamında hayvan pazarında hayvandan insana, insandan hayvana bulaşan şap, brucella, zoonoz gibi hayvan hastalıklarına karşı ilaçlama çalışması yapıldı. İlaçlama aracıyla hayvan pazarının her tarafını gezen ekipler özellikle hayvanların bulunduğu alanları titizlikle ilaçladı. 

Yapılan ilaçlamanın ardından Genel Sekreter Yardımcısı Fazıl Tamer, veteriner ekipler ve zabıtalar şap, brucella, şarbon ve yeni doğan buzağı ishalleri hakkında hayvan sahiplerine bilgilendirici broşür dağıttı.

Van'da hayvancılığın önemli bir geçim kaynağı olduğunu ve bu doğrultuda hizmetler ürettiklerini belirten Genel Sekreter Yardımcısı Fazıl Tamer, bugün burada İşletme İştirakler Daire Başkanlığı Mezbahaneler Şube Müdürlüğüne bağlı veteriner hekimlerimizle birlikte hayvandan insana, insandan hayvana bulaşan hastalıklara karşı ilaçlama çalışması yaptıklarını söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Van özelikle küçükbaş hayvan sayısı bakımından Türkiye'de önemli bir noktada. Son yıllarda devletimiz ve hükümetimizin yaptığı teşvikler sonucu büyükbaş hayvancılıkta gelişmeye başladı. Bizde bunu göz önünde bulundurarak yeni canlı hayvan pazarını yapmaya başladık. Çünkü eskisi çok kötü durumdaydı. Yeni canlı hayvan pazarımız kısa süre sonra hizmete açılacak. Burada hayvan sahiplerimiz çamurdan sudan kurtulup rahat bir şekilde hayvan alıp satabilecek. Bu zaman zarfında hamdolsun ilimiz ve ilçelerimizde şarbon veya şap hastalıklarına rastlanılmamıştır. Bizde olası durumlara karşı bir çalışma başlattık. Çalışmalarımız bu kapsamda aralıksız bir şekilde devam edecek." 

İlaçlama çalışmadan memnun oldukların belirten hayvan sahipleri ise çalışma için Büyükşehir Belediyesine teşekkür ederek hastalıklar karşısında daha da bilinçlendiklerini ifade ettiler.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gülaçar’dan Seçim Çalışması
Gülaçar’dan Seçim Çalışması
Van'da 2018 yılında ölümler azaldı mı?
Van'da 2018 yılında ölümler azaldı mı?