Van'da besiciler hayvan pazarını terk etti!

Van Canlı Hayvan Pazarı'ndaki hayvan giriş ücretlerini protesto eden satıcılar, satış işlemlerini yakınlardaki bir tarlada gerçekleştiriyor. Van Açık Hayvan Pazarı boş kalırken, Besiciler Van Büyükşehir Belediyesi'nden ücret talep edilmemesini istedi.

Van'da besiciler hayvan pazarını terk etti!
09 Ocak 2020 - 23:54

Van Büyükşehir Belediyesi’nin hayvan meydanına getirilen hayvan başına ücret talep etmesi üzerine hayvan besicileri, meydanı terk ederek yandaki araziye geçince hayvan pazarı boş kaldı.

Belediye tarafından  geçtiğim hafta açık hayvan pazarı için yeni bir uygulama getirildi. Büyükşehir Belediye Meclisi halk sağlığını tehdit ettiği belirtilen kaçak kesimler ve diğer olumsuzlukları gerekçe göstererek canlı hayvan pazarına girişleri ücretli, hayvan pazarı çalışma gün ve saatlerine de kısıtlama getirdi.

 

2-20200109171402.jpg

Büyükşehir belediyesi canlı hayvan pazarına gelen küçükbaş hayvan başına 2 lira, büyükbaş hayvan başına 4 lira fiyat belirleyerek bu tabelayı hayvan meydanının girişine astı. Yine bu kapsamda Van İl Hayvan Zabıta Komisyonu 8 Ocak 2018 tarihinden itibaren hayvan pazarının sadece pazartesi, çarşamba ve cuma günleri sabah 08.00 ile 17.00 saatleri arasında açık tutulmasına karar verdi.

‘VAN’DA HAYVANCILIK BİTİYOR’

Hayvan besicilerinden Mehmet Emin Ertuş, hayvancılığın içinde bulunduğu duruma dikkat çekti. Van’ın 80’li yıllarda Gaziantep’le birlikte bölgenin en büyük hayvan pazarı iken bugün hayvancılıkta bitme noktasına geldiğini söyleyen Ertuş, uygulanan yanlış politikaların buna sebep olduğunu belirtti.

Alınan son kararla “Van’da hayvancılığa son darbenin vurulduğunu” ifade eden Ertuş, belediyeyi bu uygulamadan vazgeçmeye çağırdı.

 

3-20200109171402.jpg

 

‘GÜNLÜK CEBİMİZE GİREN 10 TL’Yİ ALMAK İSTİYORLAR’

60 yaşındaki hayvan üreticisi Ağcan Tamam ise her gün hayvan meydanına geldiğini ve geçimini buradan sağladığını söyledi. Son yıllarda çok para kazanamadıklarını ve alınan son karar ile ceplerine giren 10 liranın bile alınmak istendiğini dile getiren Ağcan, durumun düzeltilmemesi halinde belediyenin hayvan meydanına girmeyeceğini ve hayvan ticaretini çevrede sürdürüleceğini ifade etti.

‘KAZANMADIĞIMIZ PARAYI BİZDEN İSTİYORLAR’

Hayvan üreticisi Eşref Satıcı, belediyenin hayvan meydanında kendilerine bir tek hizmet bile sunmadığını belirtti. Hayvan meydanına gelen yolların çamurlu olduğunu, araçla dahi girmekte zorlandıklarını, meydanda çay içecek bir kahve bile bulunmadığına söyleyen Satıcı, “Bizden kazanmadığımız paranın adeta vergisi isteniyor. Hayvancılığın teşvik edilmesi gerekirken, adeta hayvancılık yapmamamız için her şey yapılıyor” diye konuştu. Gazete Duvar

YORUMLAR

  • 0 Yorum