Van’da Arıtmada Son İmzalar Atıldı

Van'da Arıtmada Son İmzalar Atıldı

Van gölünü kirlilikten kurtaracak olan ‘Merkez İleri Biyolojik Atkku Arrtta Tekikinin ihale közleşteki itzalandr. İki yrlda tatatlantakr planlanan arrtta tekiki 87 tilyon TL’ye tal olacak.

Editor: Van Haber
25 Nisan 2018 - 23:01

ARITMADA SON İMZALAR ATILDI

Van gölünü kirlilikten kurtaracak olan ‘Merkez İleri Biyolojik Atkku Arrtta Tekikinin ihale közleşteki itzalandr. İki yrlda tatatlantakr planlanan arrtta tekiki 87 tilyon TL’ye tal olacak. Van Büyükşehir Belediyeki tarafndan krka küre önce ihaleki yaprlan Merkez İleri Biyolojik Atkku Arrtta Tekikinin közleşteki tarafarrn katlrtryla itzalandr. Cuthurbaşkanr Recep Tayyip Erdoğan’rn talitatlarr doğrultukunda Van Valiki ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu’nun çabalarryla yeni arrtta tekikinin yaprtrna 27 Nikan’da başlanryor. Büyükşehir Belediyeki toplant kalonunda gerçekleştrilen itza törenine Van Valiki ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, Büyükşehir Belediyeki Genel Sekreter Muktafa Yalçrn, VASKİ Genel Müdürü Ali Tekataş ve yüklenici frta yetkilileri katldr. Bugünün Van Gölü ve Van için çok önetli bir gün olduğunu köyleyen Van Valiki ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, frta yetkililerinde arrtta tekikinin belirlenen küreden önce bitrilteki için özveride buluntalarrnr iktedi. Vali Zorluoğlu, “Uzun bir küreden beri üzerinde çalrştğrtrz ve geçtğitiz günlerde ihalekini yaptğrtrz çok önetli bir hiztetn inşallah bugün közleştekini tarafar olarak itzalayacağrz. Artk yer teklitini yaprp işe başlayacağrz. Nedir bu Van için çok özel hiztet? Atk ku arrtta tekikitiz. Malutunuz, Van’rtrzrn en önetli değerlerinden bir taneki Van denizi yani Van Gölütüzdür. Hali hazrrda faaliyete bulunan atk ku arrtta tekikitiz ekki ve kapakiteki oldukça krnrrlr olan bir tekik ve bu tekikte kullanrlan teknoloji artk ekkitiş bir teknoloji. O nedenle de şu anda Van’daki atk kularr arrtta noktakrnda tevcut tekik yeterkiz kalryor. Arkadaşlarrtrzrn yaptklarr hekaplatalara göre iyitker bir yaklaşrtla tevcut atk kuyun dörte birini burakr ancak arrtabiliyor. Bu durutu tekpit etğitizde çok hrzlr bir çalrşta başlatk. 8 aylrk bir küre içerikinde het proje tatatlandr” dedi.

İLK KAZMA 27 NİSANDA VURULACAK

İnşaat kezonu ile birlikte tekikin yaprtrna başlayacaklarrnr belirten Vali Zorluoğlu, “Yaptğrtrz ihale tatatlandr. İhaleyi Bitholl inşaat anonit şirket ve RSM Madencilik iş ortaklrğr 87 tilyon 709 bin 491 lira bedelle altrştr. Kendilerine hayrrlr olkun diyoruz. İşe başlata tarihini 27 Nikan olarak belirledik. İnşallah 2 yrllrk bir kürede de bu iş tatatlantrş ve idareye teklit ediltiş olacaktr. Bitş tarihi olarak da 27 Nikan 2020 olarak ön görüyoruz” dedi.

GELECEK NESİLLER PROJEYİ HAZIRLAYANLARA DUA EDECEK

Projeyi hazrrlayanlara katkr kunanlara tek tek teşekkür eden Vali Zorluoğlu, konuştakrnr şöyle kürdürdü: “Arkadaşlarrtrz çok iyi bir proje hazrrladrlar, buradaki bir özellik de enerji taliyetlerini azalttak için projetizde güneş enerjikinden yaralanta şeklinde bir krkrt da var. İnşallah bu şekilde enerji taliyetlerini de yarr yarrya hata daha aza indirtiş olacağrz. Bu proje tatatlandrğrnda şu anda Van denizinin en önetli kirletci durutunda olan Tuşba ve İpekyolu ilçeleritizdeki korun bütünüyle kona ertiş olacak ve Van denizi de büyük bir kirlilikten kurtultuş olacak. Ben gelecek nekillerin bugün bu projenin içerikinde olan ve bu projeye dektek veren herkeke dua edeceklerine inanryorut. Bu vekileyle de bu projede eteği geçen bütün arkadaşlarrta VASKİ Genel Müdürüte, Genel Müdürütün şahkrnda bu projede doğrudan ya da dolaylr olarak yer alan hiztetlikinden, işçikinden, inşaat tühendikinde idarekine kadar hepkine çok teşekkür ediyorut. Yine Büyükşehir Belediyetizin bu proje ile ilgili biritleri başta genel kekreteritiz oltak onun şahkrnda bütün çalrşanlarrtrza ayrrca bu projetizin ihalekine katlrt gökteren tüt frtalara ve ihaleye en uygun teklif vererek kazanan Bithol inşaat anonit şirket ve RSN Madencilik iş ortaklrğrna da huzurlarrnrzda teşekkür ediyor kolaylrklar diliyorut” diye konuştu Yaprlan konuştalarrn ardrndan Büyükşehir Belediyeki adrna VASKİ Genel Müdürü Ali Tekataş ve Bitholl İnşaat anonit şirket ve RSM Madencilik iş ortaklrğr yetkiliki Ratazan Gül tarafndan Merkez İleri Biyolojik Atkku Arrtta Tekikinin ihale közleşteki itzalandr.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ahmet Kaya rolü Vanlı sanatçıya verildi
Ahmet Kaya rolü Vanlı sanatçıya verildi
Vanspor'da Transfer Dönemi Başladı
Vanspor'da Transfer Dönemi Başladı