Van’da 5000’ e yakın kayıtsız esnaf var

Van'da 5000' e yakın kayıtsız esnaf var

Van da  5000' e yakın kayıtsız esnaf var

Editor: Van Haber
13 Aralık 2017 - 15:32 - Güncelleme: 13 Aralık 2017 - 15:36

Van Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Muhittin AYDEMİR ve Van Terziler ve Konfeksiyoncular Esnaf Odası Başkanı Çetin KARADUMAN Defterdarlık Makamını ziyaret ederek KAMAR 'a Van da çok sayıda kayıtsız esnafın bulunduğu hatta 4 bin kişiye yakın vergi mükellefi olup her hangi bir Meslek Odasına kayıt yapmayan esnafımız bulunmaktadır.

Van da  5000' e yakın kayıtsız esnaf var

Gerek vergi dairesi, gerekse belediyeler tarafından vergi ve ruhsat denetimleri düzenli olarak kayıt dışılık önlenmeli hem tüketici güvenliği hem toplum sağlığı açısından; hem de yükümlülüklerini yerine getiren esnafımız ile oluşan haksız rekabet açısından, kayıtsız esnafın kayıt altına alınması önem taşımaktadır. Vergi dairesi ve belediye tarafından yapılması gereken iş yeri denetimlerinin düzenli bir şekilde yapılması ve kayıtsız esnafın kayıt altına alınması sağlanmalıdır.

Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Muhittin AYDEMİR Meslek Odalarında Basit Usul Vergi Mükellefi olarak kayıtlı olan Esnaf ve Sanatkarların Vergi Dairelerince ve Mal Müdürlüklerince vergi terkin yapılmadan önce , Fatura , Fiş alıp almadıkları ilgili odaya sorulduktan sonra yapılmalı ; ilgili Odanın bilgisi dışında yapılan terkinlerde odaya kayıtlı üyenin vergi terkini 6 ay sonra Esnaf ve Sanatkarlar Bilgi Sistemi (ESBİS) ' de görülmekte olup , bundan dolayı hiçbir şekilde aidat alınmamaktadır. Buda oda gelirleri açısından haksızlık oluşturmaktadır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vanspor İçin Biraraya Geldiler
Vanspor İçin Biraraya Geldiler
Gürpınar’daki husumetli iki mahalle barıştı
Gürpınar’daki husumetli iki mahalle barıştı