Van’da 32 aday adayı üst kurula kalacak

Van'da 32 aday adayı üst kurula kalacak

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, aday adaylarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Editor: Van Haber
11 Mayıs 2018 - 00:54

AK Parti Genel Merkezi’nde Van’dan 169, Türkiye genelinde ise 7 bin 340 adayın mülakatı başladı. Genel merkezde kurulan 14 komisyonda milletvekili aday adayları ile yüz yüze mülakat yapılıyor. Mülakatların Cumartesi günü sona ermesi bekleniliyor.

Van’dan mülakata girecek olan 169 aday adayından sadece 8+24 kişi üst kurulun değerlendirilmesine sunulacak. AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlık edeceği üst kurulda Başbakan Binali Yıldırım’da bulunacak. Van’dan aday adayı olanlar arasından seçilecek olan 32 kişi ise Erdoğan’ın başkanlığında MYK ve MKYK üyeleri tarafından değerlendirilecek. Son 32’ye kalacak olan aday adayları ise teşkilat temayül yoklaması, mülakat, kamuoyu araştırması ve STK görüşleri ile belirlenecek. Üst kurul ise 32 olan sayıyı 8’e kadar düşürecek. Erdoğan, AK Parti Van İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu’nun da görüşlerini alarak 8 milletvekili adayı belirleyecek. Belirlenen adaylar ise 25 Mayıs’ta yapılacak olan aday tanıtım toplantısı ile açıklanacak.

Ünal, AK Parti Genel Merkezi’nde yaptığı açıklamada özetle şunları söyledi:

BEYANNAME 25 MAYIS’TA

“Cumartesi günü 7 bin 340 adayın mülakatını bitirmiş olacağız. 14 komisyon milletvekili adaylarının mülakatını yapıyor. Aday tanıtım toplantımızı 25 Mayıs günü yapacağız. Seçim beyannamesi 25 Mayıs’ta paylaşılacak. Kampanya konseptimizi tanıtacağız, müzikleri dinleteceğiz. Seçim beyannamemizin girişini manifesto oluşturacak. Türkiye’ye dönük en büyük vaadiniz nedir diye sorarsanız, Türkiye’yi şaha kaldıracak idari sisteme ihtiyacımız vardı. Bütün alanlarda bu yeni idari sistem nasıl olacak seçim beyannamemiz bunu da anlatacak.

PESPAYELİK SİYASETSİZLİK

(15 milletvekilinin CHP’ye geri dönmesi) Hasret bitti, gözyaşı bitti. Giderken ağlayan milletvekilleri bugün gülerek döndüler. Bir siyasetçi olarak bir taraftan bu meseleye üzüleyim mi komik hale gelmesi nedeniyle güleyim mi karar veremedim. Bu durum muhalefetin içine düştüğü pespayeliği göstermesi, siyasetsizliği göstermesi açısından şayan-ı dikkat bir durum. Her halukarda millet iradesinin pazarlık malzemesi yapılmaması anlaşılması gerekiyor. Pazarlık her zaman parayla olmaz Güneş Motel’de olduğu gibi. En çirkin pazarlık parayla yapılan pazarlık değildir. Milletin iradesi üzerinden yapılan pazarlıktır.

ÖNCE GENEL BAŞKANLIK MÜCADELESİNİ KAZANSIN

(Muharrem İnce’nin ‘Devri sabık yapmayacağız’ açıklaması) Seçimi kazanmış da seçim sonrasını mı düşünüyor. Muharrem İnce kendi partisinde verdiği genel başkanlık mücadelesini kazansın sonra diğerini düşünürüz. Bir siyasi parti kendi genel başkanını cumhurbaşkanı adayı olarak göstermiyorsa demek ki iktidar olma amacı yoktur.

HERKESİN İÇİNİ ACITTI

(Hakkari’de Türk bayraklı miting) Güzel gelişme. Cumhuriyetin kuruluşunda halk fırkası ismiyle var olan bir partinin Hakkari’de PKK’nın siyasi uzantısı niteliğindeki partinin taahhüdüyle miting yapmış olması geçmişte herkesin içini acıtmıştır. Bu şekilde miting yapıyor olmaları da sabah akşam meşruiyetini tartışmaya açtıkları devletin ne kadar güçlü olduğunu, bölgede teröristlerin kırsalından bile temizlendiğini gösteriyor. Böyle bir Türkiye’de CHP’nin adayı mitingini yapacaktır.

İNCE’Yİ TEBRİK EDİYORUM AMA

Sayın Muharrem İnce son derece hassas ve dikkatli. Bu yüzden de Sayın İnce’yi tebrik ediyorum. Ama Kılıçdaroğlu’nun diline baktığınızda aynı şekilde. Bütün devletin kurumlarına saldıran, yok efendim sarayın polisi-halkın polisi, sarayın yargısı-halkın yargısı, 15 Temmuz gazisi-terör gazisi... Her yapıyı ayrıştıran bölen ve nefret dili üzerinden bir söylem olamaz muhalefetin dili.” (WanHaber.com-Ajanslar)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gülaçar’dan Seçim Çalışması
Gülaçar’dan Seçim Çalışması
Van'da 2018 yılında ölümler azaldı mı?
Van'da 2018 yılında ölümler azaldı mı?