Uzak Doğu Asya'nın Yıldızı Vietnam'ın Zengin Kültürü

Günlük hayatı oldukça renkli ve hareketli olan Vietnam’da görmeniz ve tanımanız gereken birçok husus vardır. Güneydoğu Asya’da Çinhindi Yarımadasında bulunan Vietnam kuzeyde Çin, kuzeybatıda Laos, güneybatıda Kamboçya ve güneydoğuda Malezya ile çevrilidir. Tropikal bir iklime sahip olan Vietnam’da tüm yıl nemli ve sıcak bir havaya sahiptir.

Uzak Doğu Asya'nın Yıldızı Vietnam'ın Zengin Kültürü
17 Aralık 2019 - 13:51

Günlük hayatı oldukça renkli ve hareketli olan Vietnam’da görmeniz ve tanımanız gereken birçok husus vardır. Güneydoğu Asya’da Çinhindi Yarımadasında bulunan Vietnam kuzeyde Çin, kuzeybatıda Laos, güneybatıda Kamboçya ve güneydoğuda Malezya ile çevrilidir. Tropikal bir iklime sahip olan Vietnam’da tüm yıl nemli ve sıcak bir havaya sahiptir.

Vietnam’da Yerel Kültür

Vietnam halkının yapısı aslında son derece muhafazakar bir yapıdadır. Gelenek ve göreneklerine sıkı sıkı bağlı olan Vietnamlıların muhafazakarlığı kuzeye doğru gidildikçe daha da artmaktadır. Örneğin Vietnam’ın en kuzeyinde yer alan Sapa, hala daha on yıllar öncesinin gelenekleri yaşatılmaktadır. Vietnam kültürü için kadın olmak ve anne olmak oldukça önemlidir. Ve yine ülkede kadınlar son derece çalışkan ve üretkendir. Ülkede bulunan “Vietnam Kadınları Müzesi” toplumun kadınlara verdiği önemin büyüklüğünü gösterir niteliktedir.
Bunun yanı sıra Vietnam’da insanların çoğu Konfüçyüs öğretisini benimsemiştir. Toplumda ailenin yeri oldukça önemli ve kutsaldır. Ayrıca Vietnam halkı içerisinde kendi gelenekleri ve yaşam tarzları da son derece önemlidir. Örneğin Vietnam’da birisiyle konuşurken asla karşı tarafın başına ya da omzuna dokunulmaz. Bu bir saygısızlık göstergesidir. Aynı şekilde konuşurken ellerinizi belinize koymanız da ayıp karşılanır. Ve Vietnamlı birisine bir şey uzatılırken uzattığınız nesneyi iki elinizle uzatmalısınız. Bu onlara göre bir saygı göstergesidir.  

Festivaller

Vietnam’da eski tarihlerden bu yana süren festivaller de bulunmaktadır Bu kutlamalar ay takvimine göre hesaplanmaktadır. Örneğin bahar aylarında Bai Dinh Pagoda Festivali kutlanıyor. Bunun yanı sıra dünyanın en büyük Budizm festivali olan Huang Pagoda Festivali de Vietnam’da yapılmaktadır.     

Vietnam’da Günlük Hayat Nasıldır?

Vietnam çok hareketli ve renkli bir günlük yaşama sahiptir. Sabah 5’te başlayan günlük yaşam sokaklarda an be an görülebilmektedir. Kaldırımlarda kurulan sokak restoranları, yerel kafelerde bulunan Vietnam kahvesi lezzetleri ile bu sokakları adım adım gezebilir, Vietnam kültürü ve günlük yaşamının nabzını tutabilirsiniz. Kadınları hayatın hemen her alanında görmeniz mümkün. Yollarda çok fazla motosikletle karşılaşmanız mümkün. Hemen herkesin motosikleti var diyebiliriz. Ebeveynler çocuklarını bile motosikletlerle okullarına götürmektedir. İlginç bir nokta da şu ki, ülkede trafik kuralı diye bir şey olmamasına rağmen çok fazla trafik kazası olmamaktadır.

Vietnamlı Birisiyle Evlenebilirsiniz

Vietnamlı birisiyle evlenmek isterseniz eğer dilerseniz evlendikten sonra oturum izni alarak Vietnam’da yaşayabilirsiniz. Ya da Vietnam’daki Türk konsolosluğuna başvurarak aile birleşimi talebinde bulunabilir ve eşinizi Türkiye’ye getirebilirsiniz.

Vietnam’da Yeme İçme Kültürü

Vietnam kültürü içerisinde önemli bir yeri olan yeme içme kültürü bizim kültürümüzden oldukça farklıdır diyebiliriz. Özellikle deniz ürünleri konusunda oldukça zengin bir portföye sahipler. Neredeyse denizden çıkan her şeyi yiyorlar. Bunun dışında pirinç ve noodle Vietnam mutfağının ağırlıklı lezzetlerinden. Tatlı olarak Vietnam’ın en meşhur tatlılarından birisi olan “che” tatlısını mutlaka denemelisiniz. Ve Vietnam’a özel kahveler ve bira çeşitlerini de kesinlikle tatmalısınız.

Vietnam Vizesi Nasıl Alınır ?

Vietnam vizesi, alınması oldukça kolay bir vize. Öncelikle Vietnam vize onay mektubu adında bir belgeye ihtiyacınız var, bu belge Vietnam c1 belgesi olarak da geçiyor. Bu belgeyi Vietnamavize.com üzerinden temin edebilirsiniz. Bu belge sizin vizenizin onaylandığını taahhüt eder ve geriye sadece  vizenizi pasaportunuza işletmesi kalır. Arzu ederseniz havalimanında, arzu ederseniz herhangi bir Vietnam konsolosluğu aracılığıyla vizenizi pasaportunuza işletebilirsiniz. Vietnam vizesi başvurusu için  firma yetkililerine pasaportunuzun ilk sayfasının görüntüsü ve uçak bileti rezervasyonlarınızı iletmeniz kafi. Ortalama 7 iş günü içinde vize onay mektubunuz tarafınıza gelir ve bu belgenin çıktısıyla birlikte 2 adet biyometrik fotoğraf bulundurarak Vietnam’a uçabilirsiniz. Vietnam’a vardığınızda da pasaport kontrolü öncesinde bulunan vize ofisi aracılığıyla vizenizi pasaportunuza kolay bir şekilde işletip sonrasında da pasaport kontrolünden Vietnam’a giriş yapabilirsiniz. Vietnam vizesi görüldüğü üzere kolayca alınabilen bir vizedir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum