Urartu Medeniyeti gün yüzüne çıkarılıyor

Urartu Medeniyeti gün yüzüne çıkarılıyor

Van Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Yasin Ertürk, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Faruk Biner, Yönetim Kurulu Üyeleri Diyaadin Altındal ve Ömer İnanç, Meclis Üyesi Hasan Aslan’dan oluşan bir heyet, Kültür Bakanlığı izni ile 2010 yılında İstanbul Üniversitesi tarafından başlatılan Van Kalesi Arkeoloji çalışmaları alanını ziyaret etti. 

Editor: Van Haber
05 Eylül 2018 - 23:36

Urartu Medeniyeti gün yüzüne çıkarılıyor

Van Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Yasin Ertürk, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Faruk Biner, Yönetim Kurulu Üyeleri Diyaadin Altındal ve Ömer İnanç, Meclis Üyesi Hasan Aslan’dan oluşan bir heyet, Kültür Bakanlığı izni ile 2010 yılında İstanbul Üniversitesi tarafından başlatılan Van Kalesi Arkeoloji çalışmaları alanını ziyaret etti.  Doç.Dr. Erkan Konyar başkanlığında yürütülen Van Kalesi Arkeoloji çalışmalarında amaç bölgeye yüz yıllarca hüküm sürmüş Urartu Medeniyetine ait eserlere, yerleşim yerlerine ve yaşam alanlarına ulaşmak.

Doç.Dr. Erkan Konyar tarafından karşılanan Van TSO Heyetine kazı çalışmaları hakkında bilgi verildi. Doç.Dr. Konyar 2010 yılında başladığımız çalışmalarımız süresince Van TSO Yönetiminin yakın ilgi ve alakasını gördüklerini belirterek belirterek “Bu ziyaretiniz bize güç vermiştir teşekkür ederim. Biz burada Van’ın geçmişini ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Urartular yüz yıllarca bu topraklarda hüküm sürmüşler. Burada kaleler, yaşam alanları oluşturmuşlar. Kazılardan elde ettiğimiz sonuçlarda göstermiştir ki, çok ileri bir medeniyettir Urartular” dedi

Van’ın Kültür alanında pazarlayacağı en önemli değerin Urartular olduğunu dile getiren Doç.Dr. Erkan Konyar “Van ve  Vangölü Havzası Urartuların en çok hüküm sürdüğü coğrafyadır. Kaleler, su kanalları, tarım alanında gelişmiş bir medeniyet Urartular. Bu nedenle Van’ın tarih ve kültür alanında pazarlayacağı en önemli değer Urartulardır. Bu konuda biz üzerimize düşeni yapıyoruz. Kentte bu konuda bir bilinç oluşturulmalı, bu konuda bir tanıtım programı yapılmalı. Bizler Eski Van şehri ile ilgili tanıtım filmlerimizi oluşturduk. Ancak kentinde buna sahip çıkması gerek. Kültür Bakanlığımızın bu konuda desteği çok önemlidir. İstanbul Üniversitesi kazı ekibi olarak çok hassas bir kazı çalışması yapıyoruz. Burada elde ettiğimiz eserleri, ilgili kurullarımızla değerlendirten sonra Müze ve bakanlığımıza teslim ediyoruz” dedi.

Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yardımcısı Faruk Biner Van’ın tanıtımı konusunda özellikle hassas olduklarını belirterek “Van Urartulara başkentlik yapmış, önemli bir coğrafyada bulunan kadim bir kenttir. Sizlerin yapmış olduğu kazılar hem çok önemli hem de çok değerlidir. Van Ticaret ve Sanayi Odası olarak yapmış olduğunuz bu çok değerli çalışmaları destekliyoruz ve her zaman yanınızda olmaya devam edeceğiz. Kazı ekibinde bulunan siz değerli hocamıza ve çalışma arkadaşlarınıza emeğiniz için teşekkür ederiz” dedi.

Van TSO Heyeti, kazı çalışmalarında bulunan tüm çalışanlara tatlı ikramında bulunarak, kazı alanından ayrıldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ahmet Kaya rolü Vanlı sanatçıya verildi
Ahmet Kaya rolü Vanlı sanatçıya verildi
Vanspor'da Transfer Dönemi Başladı
Vanspor'da Transfer Dönemi Başladı