Urartu Göz’den ‘keratokonus’ uyarısı

Urartu Göz’den ‘keratokonus’ uyarısı

Van’da Urartu Göz uzmanları, ‘keratokonus’ rahatsızlığının ciddi sonuçlara yol açabileceğini belirterek, vatandaşlara uyarılarda bulundular. 

Editor: Van Haber
24 Ekim 2017 - 16:27

Van’da Urartu Göz uzmanları, ‘keratokonus’ rahatsızlığının ciddi sonuçlara yol açabileceğini belirterek, vatandaşlara uyarılarda bulundular. Keratokonus rahatsızlığının bölgede sıkça görüldüğünü belirten Urartu Göz Başhekimi Operatör Dr. Atilla Yazıcıoğlu, bu konuda vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu. Keratokonusun; gözün kornea denilen saat camına benzer yapıdaki bir zarının, normalde yuvarlak olması gerekirken ucunun yumurta veya koni gibi çıkıntı yaparak aykırı bir durum geliştirdiğini ve buna bağlı olarak gözün retinasına gelen ışıkların iyi toparlanmadığını belirten Yazıcıoğlu, “Keratokonus nedeniyle vatandaşlar kırık gölgeli bir şekilde görmektedirler. Yavaş yavaş ilerleyen bir rahatsızlık ve bölgemizde daha çok bahar nezlesi nedeniyle gözlerini ovuşturan, kırmızı gözlü insanlarda daha fazla görülmekle beraber ailesel geçişlerde bunda önemlidir. Normal halde durması beklenen bir şey değildir ve genellikle ilerleme gösterir” dedi.


Merkezde keratokonus rahatsızlığına karşı crosslink (CCL) cerrahisi uyguladıklarını ifade eden Yazıcıoğlu, “Biz kliniğimizde crosslink denilen bir cerrahiyle göze B vitamini damlatıp, bunu bir ışıkla sertleştirerek korneada stabilizasyonu arttıracak bir işlem yapıyoruz. Adeta bir duvara ekstradan harç katmak gibi bir işlem yapıyoruz. Buna çapraz bağlama veya crosslink tedavisi deniliyor” ifadelerini kullandı.


Türkiye’de sadece 12 merkezde uygulanan yöntemi Urartu Göz olarak Van ve bölgenin hizmetine sunduklarını dile getiren Yazıcıoğlu, “Bununla beraber lazer uygulaması da yapabiliyoruz. PRK + crosslink dediğimiz iki ameliyatı kombine yaparak, ameliyattan sonra hastanın gözlük ya da lens takmasına gerek kalmayabileceği yöntemler de yapıyoruz. Burada önemli olan, hastanın bu işlemleri yapılabilecek göz yapısına uygun olmasıdır. Crosslink tedavi edilmediği zaman kornea nakline (göz nakli) kadar gidebilen ve sonuçları olumsuz olabilen bir durumdur. Bunu engellemenin yolu, rutin göz doktoru muayenelerine gitmekle mümkündür. Keratokunus başlangıcı veya şüphesi gibi durumu olan insanlara, doktora gidiş sıklığını arttırmalarını ve öncelikle kroslink cerrahisi olmalarını tavsiye etmekteyiz” şeklinde konuştu.Urartu Göz’de yaklaşık 10 yıldır, 5 uzman doktor tarafından crosslink işleminin uygulandığını da dile getiren Yazıcıoğlu, keratokonusla ilgili yapılabilecek tüm işlemleri Urartu Göz olarak hastaların hizmetine sunduklarını sözlerine ekledi.

İHA

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vanlı taraftarların sevinç gösterileri sürüyor
Vanlı taraftarların sevinç gösterileri sürüyor
Yorganların içerisinde 81 kilo eroin ele geçirildi
Yorganların içerisinde 81 kilo eroin ele geçirildi