Ünlü Sanatçılar Mustafa Ceceli Ve Buray Van'a Geliyor

Van’ın Gürpınar Belediyesi tarafından ilçede hayata geçirilen GürPark, Başbulak Mesire Alanı ve Kent Meydanı projelerinin açılışı, “1. Gürpınar Kültür ve Sanat Festivali” ile gerçekleştirilecek. 

Ünlü Sanatçılar Mustafa Ceceli Ve Buray Van'a Geliyor
22 Eylül 2018 - 03:59

“Yeni bir Gürpınar”ı inşa sürecinde önemli hizmetler gerçekleştiren Gürpınar Belediyesi, vizyon proje olarak belirlenen ve bölgenin en büyük ve ilk tematik millet parkı olma özelliğini taşıyan GürPark projesini de hayata geçirdi. İnşaat çalışmaları büyük ölçüde tamamlanan projenin yanı sıra ilçenin farklı noktalarında tamamlanan ve 115 bin metrekare alan üzerine kurulu Başbulak Mesire alanı, Kent Meydanı ve Huzur Sokağı projeleri de vatandaşların hizmetine sunulmaya başlandı.

İlçenin değişim, dönüşümü ve çehresinin değişmesine önemli katkı sunan projelerin açılışı, “1. Gürpınar Kültür ve Sanat Festivali” haftası ile taçlandırılacak. İlçe girişinde hayata geçirilen GürPark’ta gerçekleşecek festival ünlü sanatçı Buray’ın konseriyle başlayacak. 29 Eylül günü başlayacak olan festival, uçurtma şenliği, paintball müsabakaları, binicilik ve okçuluk gösterilerinin yanı sıra birçok etkinliğe ev sahipliği yapacak. 

Renkli görüntülere sahne olması beklenen festivalle ilgili konuşan Gürpınar Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Osman Doğramacı, Gürpınar’ın Van’a olan yakınlığını fırsata çevirmek istediklerini belirtti. Göreve geldiği günden bu yana ilçenin konumunu fırsata çevirmek için mücadele ettiklerini anlatan Doğramacı, “Nihayetinde hem Gürpınarlılara hem de tüm Vanlılara hizmet edecek olan Doğu Anadolu’nun en büyük ve ilk tematik millet parkı olma özelliğini taşıyan GürParkı hayata geçirdik. İçerisinde, uzay gözlem evi, paintball, at çiftliği, kaykay alanı, okçuluk atış poligonu, macera parkı, deniz oyun grubu alanı, futbol, basketbol, voleybol sahası, kır kahvesi, kafe, pastane ve restoran hizmeti verecek olan tesisleri barındırıyor. Bunun yanı sıra Başbulak mesire alanı, yeniden inşa ettiğimiz kent meydanını da hayata geçiriyoruz. Yakın zamanda Gürpınar Kültür Merkezimizi (GKM) de vatandaşlarımızın hizmetine sunduk ve festival süresi boyunca her akşam çeşitli gösterilere ev sahipliği yapacak. Hayata geçirilen tüm bu eserlere Gürpınarlılar gibi Vanlıların da sahip çıkacağına inanıyorum. Tüm bu yatırım ve hizmetleri de bir festivalle taçlandırmak istiyoruz. Renkli ve keyifli geçeceğine inandığımız 1.Gürpınar Kültür ve Sanat Festivaline herkesi bekliyoruz’’ dedi.

Gürpınar Belediyesi’nden yapılan açıklamada, “Birçok yönden ilkleri içerisinde barındıran organizasyon, ülkenin farklı bölgelerinde Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliğine üye olan 50'den fazla şehri ilk defa Doğu Anadolunun birçok şehrinde bir araya getirerek birlik, beraberlik ve kardeşlik bağlarını ata sporumuz üzerinden güçlendirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca organizasyonun yapılacağı alan da çok anlamlı bir mekan olması nedeniyle önemlidir.

Güreşlerin düzenleneceği Gürpınar su kaynağı 2800 yıllık tarihi Şamran kanalının da çıkış noktası olup projemiz ile hem suyun hem doğanın hem de birlik, beraberlik ve kardeşliğin korunması amaçlanmıştır.

4 Ekim de kortej yürüyüşü ile başlayacak olan festival akşam sahne alacak olan Mustafa Ceceli konseriyle devam edecek. 5 Ekim de final müsabakalarının ardından festival son bulacak.

Festival süresi boyunca Kökbörü ve okçuluk gösterilerinin yanı sıra ilgi ile beklenen ilçemizin önemli bir değeri olan Norduz Koyunu güzellik yarışması da düzenlenecek” denildi. 

Ata sporu olan yağlı güreş kültürünün ülkenin her bir köşesinde yeşertilmesi ve gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarılmasına vurgu yapan Gürpınar Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Osman Doğramacı, ’’Milli ve manevi gücümüzün göstergesi kadim sporumuz yağlı güreş ile; birlik ve beraberlik ruhunu daha da güçlü kılmak, en batısından en doğusuna bir gönül köprüsü kurmak için bu yıl ilk defa 4-5 Ekim tarihlerinde böyle bir festival düzenliyoruz. Bölgede böyle bir etkinliğin düzenleniyor olması, güven, istikrar ve en önemlisi kardeşliğimizin bir tezahürü niteliğindedir. Edirne’den Van’a kurduğumuz bu birlik ve beraberlik köprüsüne ülkemizin farklı coğrafyalarından gelecek misafirlerimizin yanı sıra Van ve çevresindeki tüm vatandaşlarımızın da katılımını bekliyoruz. Misafirlerimize güzel bir festival yaşatmak için hazırlıklarımız hız kesmeden devam ediyor” dedi.


YORUMLAR

  • 1 Yorum