Twitter piyasada kazandırıyor

Twitter piyasada kazandırıyor

Döviz piyasasında işlem yapanlar için her zaman zor bir seçimdir.Bu konuda araştırma yapmış iki akademisyen, Twitter'ı takip etmenin döviz piyasasında kazanmak için avantajlı olduğunu söylüyor.

Editor: Van Haber
10 Nisan 2017 - 16:00

Döviz piyasasında işlem yapanlar için her zaman zor bir seçimdir.Bu konuda araştırma yapmış iki akademisyen, Twitter'ı takip etmenin döviz piyasasında kazanmak için avantajlı olduğunu söylüyor.ABD Ulusal Ekonomik Araştırmalar Bürosu'ndan iki araştırmacı Vahid Gholampour ve Eric van Wincoop, "Euro-dolar tweet'lerinden neler öğrenebiliriz?" Dedi. Döviz piyasasında takiben yirmibeş (633) gün tweet takip etti. Finansal piyasayı tweetleyen 500'den fazla takipçiyle hesapları izlemenin avantajlı olduğunu gösteriyor.Twitter'a yapılan takiplerin, "daha düşük bir faiz oranından (maliyet) para birimi cinsinden borçlanma, daha yüksek faiz (getiri) para birimi ile krediye yatırım" anlamı taşıyan "ticaret taşı" stratejisinden daha fazla getiri sağladığı söyleniyor.Araştırma, 1990 yılında Nobel Ödülünü kazanan ve riske dayalı getiriyi hesaplayan ekonomist William F. Sharpe tarafından geliştirilen 'Sharpe oranı' temel alan sonuçlar ortaya koyuyor. Araştırmaya göre, 500'den fazla takipçiyle 'bilgili hesaplar'ı izlerseniz, Sharpe oranı 1,68'dir.


Sharpe oranı 0.44 olan uzun bir taşıma ticaret stratejisinin getirisinden dört kat daha fazla.500'den az takipçisi olan 'no-knowledge account' adlı Twitter hesaplarını takip ederseniz Sharpe oranı 0,77'ye kadar çıkabilir.'Sonuçlar borsa için geçerlidir'Araştırmalar, çoğunlukla analistler, finansal yorumcular veya borsacılar gibi takip hesaplarının, sosyal medyadaki pazarlar hakkında doğru bir fikre kapılmalarını öneriyor.New York Merkez Bankası eski ekonomisti araştırmacı Van Wincoop, Bloomberg ile yaptığı görüşmede, sonuçların kendisini şaşırttığını belirtti.


Bloomberg raporu, sosyal medyadaki daha önceki akademik çalışmaların, "sakin", "mutlu" veya "tarafsız" gibi tweet'lerle temsil edilen duygusal duyguların piyasaya ayak uydurmanın bir faktörü olduğunu da vurguluyor.Vahid Gholampour ve Eric van Wincoop'un makalelerinin sonunda, Twitter'daki duygular diğer para birimlerinin ticaretine veya borsalarına uygulanabilir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vanspor İçin Biraraya Geldiler
Vanspor İçin Biraraya Geldiler
Gürpınar’daki husumetli iki mahalle barıştı
Gürpınar’daki husumetli iki mahalle barıştı