Tuşba Belediyesi Refakatçi Misafirhanesi 52 bin 134 kişiyi misafir...

Tuşba Belediyesi Refakatçi Misafirhanesi 52 bin 134 kişiyi misafir etti

Van ili Tuşba Belediyesi Refakatçi Misafirhanesi bu güne kadar, Van’da hastaları tedavi gören 52 bin 134 kişiyi misafir etti.

Editor: Van Haber
31 Ağustos 2017 - 12:26

Van ili Tuşba Belediyesi Refakatçi Misafirhanesi bu güne kadar, Van’da hastaları tedavi gören 52 bin 134 kişiyi misafir etti.

Tuşba Belediyesi Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında Van Büyükşehir Belediyesi, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünün destekleri ile açılan ve ücretsiz hizmet veren Hasta Refakatçi Misafirhanesi, 2015 yılında 14 bin 134, 2016 yılında 18 bin ve 2017 yılında ise 20 bin hasta yakınını misafir etti.

2015 yılından itibaren Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile yapılan protokol çerçevesinde Tuşba Belediyesi tarafından hizmeti en mükemmel şekilde devam ettirilen Refakatçi Misafirhanesi projesinde Tuşba Belediyesi paydaş olarak bu hizmeti yürütmektedir. Bu proje Van Şehir Hastanesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Fakültesi ile diğer hastaneler sayesinde Van il adeta bölgenin sağlık merkezi haline geldiğinden dolayı gerek Van dışından gerekse de Van’ın ilçelerinde gelen hasta yakınları kendi evlerini aratmayan bir aile sıcaklığı içinde bu refakatçi misafirhanesinde kalmaktadır.  Bu proje Van il sınırında çok önemli bir ihtiyacı karşılayarak bugüne kadar Sosyal Belediyeciliğin en güzel ve en başarılı projelerinden biri olmuştur. Van İli tüm İlçeleri ile komşu İllerden; Hakkâri, Ağrı, Muş, Bitlis, Siirt, Batman, Şırnak ve Iğdır gibi İllerden Van İl merkezindeki sağlık kuruluşlarına gelip ayakta tedavisi devam eden hastalar ve yatan hastaların refakatçilerine hizmet vermektedir.

Günlük 60 kişilik kapasite ile planlanan misafirhane ihtiyaç gereği günlük 100 kişilik kapasiteye çıkarılmıştır. Ortalama günlük 80 Kişinin kaldığı Refakatçi Misafirhanesinden 2017 Yılı içerisinde 20 bin kişi faydalanmıştır.

Tuşba Belediyesi Misafirhanesinde kalmak isteyen refakatçilerin ve hastaların tedavi gördükleri hastane idaresinden imzalı matbu evrak getirmeleri gerekmektedir. Evraklarını getiren kişilerin kimlik bilgileri yazılı ortamda kaydedilip misafirlere imzalatıldıktan sonra, gün sonunda tüm misafirlerin bilgileri Emniyet Müdürlüğüne AKBS programı üzerinde bildirilmektedir.

24 saat sıcak su ve banyo hizmetinin bulunduğu misafirhanede, 3 çeşit akşam yemeği, sabah kahvaltısı ve sınırsız çay ikramı da ücretsiz olarak aile sıcaklığı ortamı sağlanmaktadır.

Misafirimiz olarak Serhat ve Muhabbet Şehri Van’a gelen Hasta ve hasta yakınlarına daha iyi hizmet sunulması için belediye olarak ellerinden gelen tüm gayreti gösterdiklerini belirten Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe; "Bu Refakatçi Misafirhanemizde amacımız gelen misafirlerimize evlerinde ki ortamı, huzuru sağlamak ve onlara sıcak yuvalarını aratmamaktır. Bizler yerel yönetimler olarak, sosyal destek ve toplumun acil ihtiyaçlarından olan bu ve benzeri projelere her zaman bölgede ilklere imza attık. Bundan sonra da bu çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. Tuşba Belediyesi olarak kurulduğumuz günden bu güne sosyal belediyecilik kapsamında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın gösterdiği yolda, örnek projelerimizle aziz,  vefalı ve Kadirşinas halkımıza hizmetlerimizi tüm alanlarda sunmaktayız. Bölgemizin huzuru, refahı ve kalkınması için elimizden gelenin en iyisini yapma gayretindeyiz. Bu gün burada sunduğumuz bu hizmetin ne kadar önemli bir çalışma olduğunu görmekteyiz Bu hizmeti hayata geçirmemizde emeği geçen başta Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüze,  Sosyal Destek Programı (SODES)’e ve Tuşba Belediyemizin Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğüne, Van Büyükşehir Belediyesine ve en önemlisi de hastalarına refakat etmek üzere ilimize gelen ve misafirhanemizde kalan tüm kardeşlerime teşekkür ediyorum.  Misafirhanemizde oluşturulan sunum salonunda başta ağız ve diş sağlığı, aile içi şiddetle mücadele, aile içi iletişim, madde bağımlılığı, birlikte yaşama bilinci, kız çocuklarının okullaşması, sigara ve alkolün zararları ile ilgili düzenli sunum yapan ve her bir hasta yakını ile en yakın akrabası gibi ilgilenen tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ederim. Ayrıca her katta oluşturduğumuz mini kütüphanelerimiz ile misafirhanemizde konuk olan hasta yakınlarının boş vakitlerini en iyi şekilde değerlendirmeleri sağlanmaktadır. Burada hem ücret ödemeden, sıkıntı çekmeden ve minnet etmeden istirahat edebilmeleri ve bu evlerinden uzak yerde rahat bir şekilde hareket edebilmeleri için refakatçi misafirhanemiz sizlerin emrinizde ve hizmetindedir. Refakatçi misafirhanemizde kalan vatandaşlarımıza burada her türlü imkânı sağlıyoruz ve istedikleri kadar burada kalabileceklerini söylüyoruz. İnşallah burada bulunan tüm hastaların bir an önce sağlıklarına kavuşmaları adına her daim dualarda bulunuyoruz. Özellikle İl dışından gelen ve Van'da kalacak yeri olmayan kardeşlerimiz hastanelerin acil servisleri, koridorlarda, banklar, bahçelerde ve farklı yerlerde yatmak zorunda kalıyordu. Adeta hastaları için gelip uygunsuz yerlerde bu şekilde kalarak hasta oluyorlardı. Gerek kışın soğuğunda gerekse de yazın sıcağında hastasının tedavisi devam ederken hastaya refakat eden özellikle maddi durumları yetersiz vatandaşlarımıza sahip çıkıyoruz. Bu hasta yakınlarının gidecek yerleri olmayınca hastaneden aldıkları belge ile bize başvurduğunda kendilerini misafirhanemizde başımız ve gözümüz üzerine ağırlıyoruz" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Erciş'te Festival
Erciş'te Festival
Van'da çaya düşen lise öğrencisi kayboldu
Van'da çaya düşen lise öğrencisi kayboldu