Türkiye'ye üstü kapalı mesaj: Bunu yapmak zorundayız

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa Birliği (AB) ülkelerini Doğu Akdeniz krizinde Yunanistan'ı desteklemeye çağırdı. Merkel, "AB ülkeleri, haklı olduğu konularda Atina'yı ciddiye alma ve desteklemekle yükümlüdür" dedi. Ankara ile Atina arasında arabuluculuğa soyunan Berlin yönetimi, daha önce de Yunanistan'a desteğini açık etmişti.

Türkiye'ye üstü kapalı mesaj: Bunu yapmak zorundayız
10 Kasım 2020 - 14:00

lmanya Başbakanı Angela Merkel, başkent Berlin'de geleneksel yaz dönemi basın toplantısında Doğu Akdeniz'deki gerilim hakkında açıklamalarda bulundu.

"HAKLI OLDUKLARI KONULARDA YUNANİSTAN'I DESTEKLEMELİYİZ"

Avrupa Birliği (AB) ülkelerini Doğu Akdeniz krizinde Yunanistan'ı desteklemeye çağıran Şansölye Merkel, "AB ülkeleri, haklı olduğu konularda Atina'yı ciddiye alma ve desteklemekle yükümlüdür" ifadesini kullandı. Merkel, gerginliğin artmasından yana olmadığını belirterek, "tüm taraflarla konuşmalıyız" dedi.

Merkel'in düzenlediği basın toplantısında bir kare

"İKİ ÜLKE ARASINDAKİ SORUNLARA KAYITSIZ KALAMAYIZ

Almanya Başbakanı, "Türkiye ile çok kapsamlı bir ilişkiye sahibiz. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile sık sık görüşüyorum. İki NATO üyesi ülke arasındaki soruna kayıtsız kalamayız" dedi.

BERLİN ATİNA'YA DESTEĞİNİ DAHA ÖNCE DE AÇIK ETMİŞTİ

Ankara ile Atina arasında arabuluculuğa soyunan Berlin yönetimi, daha önce de Yunanistan'a desteğini açık etmişti. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Türkiye'ye gelmeden önce Yunanistan'a uğramış ve burada, "Avrupa Birliği ve Almanya, Doğu Akdeniz'de Türkiye ile kriz yaşayan Yunanistan'ın yanında" ifadelerini kullanmıştı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum