Türkiye’de Çalışma ve Oturma İzni

Türkiye'de Çalışma ve Oturma İzni

Her ülkenin, farklı bir ülke vatandaşlığında olan insanların kendi ülkelerinde oturmaları veya çalışmaları için gerekli olan bazı şartları vardır.

Editor: vadi
09 Temmuz 2018 - 22:05 - Güncelleme: 09 Temmuz 2018 - 23:57

 

Her ülkenin, farklı bir ülke vatandaşlığında olan insanların kendi ülkelerinde oturmaları veya çalışmaları için gerekli olan bazı şartları vardır. Eğer bu şartlar yerine getirilmezse; ülkede bulunan kişi kaçak statüsünde olacaktır. Türkiye’de çalışma ve oturma izni diğer ülkelere benzer şartlar taşımakla birlikte; daha fazla esnetilmiş bir yapıda sunulmaktadır. Hayatını Türkiye’de sürdürmek veya yalnızca belli bir süre çalışmak isteyen yabancılar için, 5683 sayılı kanunla birlikte, şartlar belirlenmişir.

Türkiye’de Çalışma İzni ve Oturma İzni İçin Şartlar Nelerdir?

Çalışma izni, farklı bir ülkede ticaret veya sigortalı bir işte sürekli veya geçici olarak çalışma hakkının verilmesidir. Çalışma izni için gerekli olan başvuru, dijital ortamdan yapılmaktadır. İlk olarak internet üzerinden başvuru yapmanız ve gerekli olan evrakları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na iletilmesinin sonucunda, şartlar taşındığı takdirde sorunsuz olarak Türkiye’de çalışma izni alınması mümkündür. Gerekli olan belgeler ise;

- Yurtdışında edinilmiş Yüksek Öğrenim Belgesi,

-Mezuniyet veya benzeri bir belgenin noter onaylı sureti, 

- Turizm İşletmeleri için iş sözleşmesinin Türkçe ve orijinal dildeki suretleri,

-Farklı bir pozisyonda iş başvurusu yapılacaksa, resmi yeterlilik belgesi,

Tüm bu belgelerle birlikte, geçici sürekli oturma için gerekli olan belgelerde Türkiye’de çalışma izni almak isteyenlerden talep edilecektir. Bunun yanı sıra; çalışma izni yerine, oturma izni almak isteyenlerden istenecek belgeler biraz daha farklıdır. Türkiye’deoturma izni için gerekli olan birkaç farklı tür vardır. Bunlar; kısa süreli, aile ikamet izni, öğrenci ikamet izni, uzun dönemli, insani ikamet izni ve insan ticareti mağduru ikamet izni gibi farklı imkanlarda geçici sürekli oturma izni almak mümkündür.

Tüm bu oturma izni çeşitlerini almak için gerekli olan belgeler ise;

Son 6 ay içerisinde çekilmiş Biometrik fotoğraf, pasaport, pasaportta net olmayan isim soyisime istinaden, vatandaşı olduğu ülkeye ait resmi kimlik belgesi, kalınacak süre boyunca sağlık garantisinin resmi belgesi, 18 yaşından küçükse ebeveynlerin verdiği resmi izin belgesiyle birlikte, kabul görülmesi ve sorun yaşanmaması durumunda, Türkiye’de belirtilen süre boyunca ikamet etme şansları olacaktır. Harici durumda, insanların kaçak statüsüne geçmesi, tespiti durumunda sınır dışı edilmesini sağlayacaktır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ahmet Kaya rolü Vanlı sanatçıya verildi
Ahmet Kaya rolü Vanlı sanatçıya verildi
Vanspor'da Transfer Dönemi Başladı
Vanspor'da Transfer Dönemi Başladı