Torrent İndirme Nedir?

Torrent, bant genişliği sıkıntısı çekmeden büyük dosyaları indirmenize yardımcı olan bir indirme yöntemidir.

Torrent İndirme Nedir?
26 Ekim 2019 - 20:04

Torrent, bant genişliği sıkıntısı çekmeden büyük dosyaları indirmenize yardımcı olan bir indirme yöntemidir. Yöntemin yapısı aynı zamanda özgeçmiş desteği sağlar. Özgeçmiş desteği, indirmeyi bir noktada duraklatabileceğiniz ve duraklatıldığı yerden indirmeye devam edebileceğiniz anlamına gelir. İndirmeyi ortada bırakırsanız, kullanmakta olduğunuz Torrent istemcisine bağlı olarak en baştan veya durduğunuz yerden indirmeniz gerekebilir.

Torrent Film İndirme Nasıl Olur?

Torrent, bilgisayarınıza dosya indirmek için bir sunucunun kontrol etmesine gerek kalmadan, doğrudan birbirine bağlandıkları için eş olarak adlandırılan eşler olarak adlandırılan birden fazla sunucu kullanır. Torrent film indir işlemi yaptığınız sırada, aynı sırada ufak bir yüklemede yaparsınız. Filmi indirirken, aynı filmi indirmek için arayan başka bir kişiye de gönderim yapıyorsunuz. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra bile, torrent istemcisini açık tutarsanız ve torrent dosyasını istemcinizden kaldırmazsanız, indirdiğini dosyayı farklı kullanıcılara upload eder, böylece başkaları sizin sayenizde bu filmi daha hızlı bir şekilde indirebilir. Tabii ki IP adresi gibi özel bilgilerinize doğrudan asla erişemez. Bu şekilde torrent film indirme işlemi güvenli bir şekilde sağlanır.

Torrent indirme protokolünün temelini, ver ve al formülünü kullanarak büyük indirmeler sağlamak için bilgisayarları paylaşmaktır. İndirme dosyasını tamamen veya kısmen içeren bilgisayar grubu (eş) zaten var. Bir torrent indir işlemi yaparak dosya indirdiğinizde, dosyanın yeri, ana bağlantı, (varsa) kullanılan şifreleme yöntemi ve benzeri bilgiler hakkında bilgi indirirsiniz. İndirme işleminiz başladıktan sonra, torrent istemcinizin onu ev bilgisayarı olabilen farklı bilgisayarlardan parçalar halinde indirdiğini görebilirsiniz. Birisi aynı dosyayı indiriyorsa, o dosyayı daha hızlı bir şekilde indirebileceğiniz dosyayı başka bir bilgisayara yüklüyor demektir. BitTorrent protokol yaratıcısına göre ideal oran 1: 1 olmalıdır. Bu, başkalarının bilgisayarlarını kullanarak bir dosya indirirseniz, Bit Torrent istemcinizin dosyayı bir süre yüklemesine izin vererek topluluğa geri verebilmeniz gerektiği anlamına gelir. Çoğu BitTorrent istemcisi size, ne kadar dosya yüklediğinizin içeriğini ne kadar “upload” veya “seed” olarak işaretleyebileceğini gösterir.

Bu sistemin temel avantajı, insanların aktif katılımcılar olması ve dolayısıyla ağın büyümesi ve dolayısıyla daha az bant genişliği kullanılmasıyla sonuçlanmasıdır. Tek bir sunucunun kullanıldığını ve çok fazla kişinin erişmeye çalıştığını düşünün, hiç kimse sunucuyu çökertecek şekilde indirme yapamaz.

Torrent Film İndirmek Güvenli mi?

Tanınmış Torrent film indirme siteleri, indirmeleri için barındırmadan önce kontrol ettiklerinden, Bit Torrentlerin çoğu güvenlidir. Ancak, tüm siteler güvenli değildir. Bazıları isteyerek, kötü amaçlı yazılımlar dağıtabilirken, bazıları farkında olmayabilir (barındırdıkları dosyanın parçalarını kontrol etmemiş olabilirler).

Bizim önerimiz olan ve tamamen virüssüz torrent paylaşan yerli torrent film indirme sitesi methbox .com'u ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum