Temel Ekonomi ve Borsa Terimleri

Özellikle küçük yatırımcıların ihtiyaç duyduğu ve öğrenmek istediği ekonomi terimleri hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Temel Ekonomi ve Borsa Terimleri
19 Eylül 2019 - 13:33

Özellikle küçük yatırımcıların ihtiyaç duyduğu ve öğrenmek istediği ekonomi terimleri hakkında bilgi vermek istiyoruz. Ekonomi ile ilgilenen herkesin bilmesi gereken temel ekonomi ve borsa terimleri ekonominin işleyişini ve iç dinamiğini öğrenmek için size yeterli olan bilgileri verecektir.
İlk olarak basit faizi tanımlamak gerekirse; bir yatırımın, yatırım dönemi süresince sadece anaparasının kazandığı faiz oranıdır. Bir yatırımda faizin hangi faiz olduğunu bilmek yatırımı değerlendirmek açısından önem kazanacaktır. Bileşik faiz ise, bir yatırımın yatırım dönemi boyunca kazandığı faizin de yeni yatırım döneminde yatırıma tabi tutulması sonucu elde edilen getiriyi gösteren faizdir. Diğer bir deyişle faizin de faiz kazanmasıdır.
Deflasyon tanımını incelemek gerekirse, fiyatlar genel düzeyinde sürekli bir düşüş durumunu ifade eden terimdir. Bu düşüş durumuna göre yatırımcı, yatırım yapıp yapmaması gerektiğine karar verecektir.
Bu ekonomi terimleri ile ekonomi haberleri kolaylıkla anlaşılacak ve yatırımınız için size gerekli olan bilgileri elde edeceksiniz. Ekonomi terimlerine bilmek size yatırımlarınız konusunda yardımcı olacak ve yol gösterecektir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum