Su deposu temizlik talimatı ve yönetmeliği

Su deposu temizlik talimatı ve yönetmeliği

Editor: Harun Antepli
22 Ekim 2018 - 18:52 - Güncelleme: 22 Ekim 2018 - 22:40

Su deposu kullanımı ülkemizde özellikle son dönemde yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Apartman dairelerinin kalabalıklaşması ve iş merkezlerinin büyümesiyle birlikte insanların su kullanma ihtiyacı da bu paralelde artış göstermiştir.

Ülkemizde yaptırılan depoların kontrolü yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından denetlenmekte olup Su deposu temizliği yasal bir zorunluluk olarak uygulanmaktadır. Bu yasal zorunluluk sayesinde kullanılan suyun sağlıklı olması amaçlanmakta ve oluşabilecek bulaşıcı hastalık salgınının da önüne geçilmiş olmaktadır.

Su deposu temizlik talimatı ve yönetmeliği

Sağlık Bakanlığı 2007 – 67 “Halkımızın Dikkat Etmesi Gereken Hususlar C Maddesi “nde bu husus şu şekilde açıklanmaktadır;

1.      Apartman ve konutlarda kullanımı yapılan su depoları içerisinde daha önce temizliği yaptırılmamış olan ya da uzun süre önce yaptırılmış olanlar en kısa sürede temizlik yaptırmalıdır. Bu temizliğin sonrasında belirli zaman dilimleri içerisinde bu temizlik tekrarlanmalı ( Kesinti olduğu dönemlerde 3 ayda bir, diğer dönemlerde 6 ayda bir ) ve deponun dezenfektesi sağlanmalıdır.

2.      Sadece su kesintisinin olduğu dönemlerde değil, suyun kesilmediği dönemlerde de deponun kullanımı yapılarak bir devir daim süreci oluşturulmalı ve bekletilen su zaman zaman yenilenmelidir.

3.      Ara mahallelerde kuyu, tanker, bidon gibi çeşitli kaynaklardan alınan sular içme suyu olarak kullanılmamalıdır.

Bu talimatlar ve yönetmelik maddeleri doğrultusunda, mevcut durumda bulunan ya da yeni yaptırılacak olan depoların kullanımına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Sağlık açısından su kullanımının çok önemli bir yerde tutulduğuna dikkat edilmeli ve özellikle bu konuda taviz verilmemelidir. Unutulmaması gereklidir ki suyun kirli olması tifo, kolera, hepatit, çocuk felci gibi çeşitli tehlikeli hastalıkların bulaşmasına neden olabilir. Bu durumla karşı karşıya kalmamak için belirli periyotlarda depoların temizliğinin yaptırılması gerekmektedir. Bu sayede temiz su kullanımı yapılmakla birlikte aynı zamanda hastalığa maruz kalınmayacaktır.

Sağlık sorunu yaşamamak için sadece genel olarak kullanılan su depolarının değil evde kullanılan Su sebil temizliğine de dikkat edilmelidir. Yasal bir zorunluluğu olmasa bile sağlığınız için dönemsel olarak bakımlarını yaptırmanız yerinde bir karar olacaktır.

http://www.tekdez.com/

 

               

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Van Ekonomi Konseyinden ‘İstanbul Seçimleri’ açıklaması
Van Ekonomi Konseyinden ‘İstanbul Seçimleri’ açıklaması
Van Büyükşehir Belediyesinden çiftçilere destek
Van Büyükşehir Belediyesinden çiftçilere destek