Soğuk Sıkım Sızma Zeytinyağı

Soğuk Sıkım Sızma Zeytinyağı

Mersin’in Mut ilçesinin en büyük gelir kaynağı olan tarımcılıkta, bahçelerin büyük bölümünü zeytin kaplamaktadır. Yörede poyraz eksik olmaması sebebi ile kurt veya haşere gibi zararlı canlılar zeytine tutunamaz bu nedenle burada zeytinler ilaçsız olarak yetişir. Bu zeytinlerden elde edilen tamamen organik Mut zeytinyağları Avrupa Birliği tarafından ödül almıştır.

Editor: tufan
09 Ocak 2019 - 14:30 - Güncelleme: 09 Ocak 2019 - 14:34

 

 

Büyük bir emek sarf edilerek yetiştirilen Mut zeytinleri büyük bir titizlikle toplandıktan hemen sonra, soğuk sıkım sızma zeytinyağı için hiç bekletilmeden direk sıkıma alınır. Mut zeytinyağı soğuk sıkım erken hasat edilen, ilk mahsul zeytinlerden ve aynı tatta tek çeşit olan zeytinden elde edilir. Kaliteli birinci sınıf zeytinyağları Türkiye’nin zeytinyağı ihtiyacını karşıladığı gibi yurtdışından gelen taleplere de cevap vermektedir.

 

 

Soğuk sıkım sızma zeytinyağı evimizde, yemeklerde, salatalarda ve özellikle restoranlarda kullanılması nedeni ile çok önemli yere sahiptir. En güvenilir soğuk sıkım sızma zeytinyağını  geleneksel yöntemlerle elde etmiş, küçük yerel satıcılardan temin edebilirsiniz. Ürünlerin açık ambalajda veya plastik ambalajlarda olmamasına ve güneşte bekletilmemiş olmasına özen gösteriniz. En iyi saklama şekli kapalı teneke kutular da serin gölge ve kuru yerlerde olmalıdır.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vanlı taraftarların sevinç gösterileri sürüyor
Vanlı taraftarların sevinç gösterileri sürüyor
Yorganların içerisinde 81 kilo eroin ele geçirildi
Yorganların içerisinde 81 kilo eroin ele geçirildi