Siyah Zeytin Çeşitleri

Siyah Zeytin Çeşitleri

Siyah Zeytin Çeşitleri
11 Ağustos 2020 - 14:49


Zeytinlerin türleri ve cinsleri en verimli zeytin üretim yöntemlerinin uygulanması sürecine takiben çeşitli zeytinlerin ortaya çıkmasına neden olur. Siyah zeytin çeşitleri arasında, sele, taş baskı, kalamata, Gemlik, salamura gibi çok çeşitli isimlere sahip ürünler bulunur. Bu isimler, zeytinlerin üretim yöntemlerine bağlı olarak verilir. Uygulama yöntemine göre en uygun irilik ve cinsteki siyah zeytinler kullanılır. Diğer bir deyişle, hasat döneminde toplanan siyah zeytinler, uygulama yöntemine göre en ideal olacak şekilde ayrılır. Talebe orantılı olarak farklı üretim teknikleriyle zeytin elde edilmesi olasıdır. Örneğin Gemlik zeytini olarak kullanılan zeytinlerle, sele Gemlik Zeytini olarak kullanılan zeytinler aynı ağaçlardan toplanmış olabilirler.
Salamura, Sele, Taş Baskı Ne Demektir?
Salamura Siyah zeytin çeşitleri, sele ve taş baskı gibi isimler, zeytinlerin sofralarımıza gelene kadar yaptıkları yolculukların isimlerini taşırlar. Her biri farklı üretim teknikleridir ve binlerce yıl öncesine dayanan geleneksel üretimlerdir. Her birinin farklı uygulama teknikleri bulunsa da, özünde zeytinde bulunan acı suyun çıkarılması ve tüketime uygun sertlik ve tuza kavuşmasına odaklanmıştır. Tüm bu süreçlerde organik olmayan herhangi bir madde kullanılmaz. Dolayısıyla dalında sahip olduğu eşsiz besin değerlerinin tamamını koruyarak sofralarımıza ulaşır. Bu özelliğiyle zeytin, tamamen doğal olarak tüketime ulaşan nadir gıda ürünlerinden biridir. Benzersiz olan besin değerleri, her yaştaki kullanıcının sağlığı açısından paha biçilemez değerdedir.
Siyah zeytin mi, Yeşil Zeytin mi?
Siyah zeytin çeşitleri ve yanı sıra yeşil zeytin çeşitleri, birbirlerinden çok az farklarla ayrılan lezzetlere sahiptir. Buna rağmen benzer bir lezzet bulunmaması, bu lezzetlerin her birini çok değerli hale getirir. Bu sebeple yeşil zeytin mi siyah zeytin mi sorununun net bir cevabı yoktur. Bu sorunun net yanıtı damak zevkinize en uygun olan çeşitteki zeytindir. En yoğun tüketim siyah zeytin üzer5inde yoğunlaşmış olsa da, bu siyah zeytinin en iyi zeytin olduğu anlamına gelmez. Zira yeşil zeytin türlerinin de çok yoğun bir tüketim oranı bulunur. Bazı kişiler için siyah zeytin türleri vazgeçilmezken, bazı kişiler için yeşil zeytin çeşitleri aynı durumdadır. Damak zevkinize göre en iyi zeytin, en güzel zeytindir  olarak söylem üretmek en doğrusudur.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum