Sigara İçen Kadınların Sesi Kalınlaşıyor

Sigaranın zararları saymakla bitmiyorken öyle bir zararı daha fark edildi ki; kadınlara sigarayı bıraktıracak cinsten. Araştırmalara göre sigara içen kadınlarda erkeksi özellikler zamanla artıyor. Hatta öyle ki 15 yıldır sigara içen kadınların ses tonu, erkek ses tonuna dönüşüyor.

Sigara İçen Kadınların Sesi Kalınlaşıyor
19 Eylül 2019 - 14:34

Sigaranın Öyle Bir Zararı Bulundu Ki, Kadınlara Sigarayı Bıraktıracak Cinsten

Sigaranın zararları saymakla bitmiyorken öyle bir zararı daha fark edildi ki; kadınlara sigarayı bıraktıracak cinsten. Araştırmalara göre sigara içen kadınlarda erkeksi özellikler zamanla artıyor. Hatta öyle ki 15 yıldır sigara içen kadınların ses tonu, erkek ses tonuna dönüşüyor. Tek sorun ses de değil. Kişide görülen erkeksi değişimler kadınları psikolojik olarak da oldukça yıpratıyor. Çünkü ses değişince kadın imajının yüzde 80'i de değişiyor.

Kadınların Sesi Kalınlaşıyor
Yapılan araştırmalar uzun zaman sigara içilmesinin ses tellerinde doku direncini azalttığını gösterdi. Bu etki kadınlarda, erkeklere oranla çok daha fazla görülüyor. Ses telinin üzerini örten mukozanın altında yer alan gevşek dokuda bir tabaka oluşuyor. Bu tabaka ise sesin kalınlaşmasına sebep oluyor.
Sigaranın kadınlara zararı sadece sesin kalınlaşması da değil. Bunun yanında hal ve hareketler de erkeksi bir hal alıyor. Bu durum ise kadınların özgüvenini düşürüyor. Hem meslek hayatında hem de özel hayatlarında başarısız olmasına yol açıyor.

Gundemvan.com/ Özel Haber

YORUMLAR

  • 0 Yorum