Saraybosna Üniversitesi

Saraybosna Üniversitesi

Saraybosna Üniversitesi, güncel bir eğitim sistemine sahiptir. Sektörel gelişim ve yenilikleri yakından takip eden üniversite, bu yenilik ve gelişimleri bünyesine katarak ilerler.

Editor: Van Haber
03 Nisan 2017 - 15:41 - Güncelleme: 30 Eylül 2017 - 17:32

Saraybosna Üniversitesi, güncel bir eğitim sistemine sahiptir. Sektörel gelişim ve yenilikleri yakından takip eden üniversite, bu yenilik ve gelişimleri bünyesine katarak ilerler. 2003 yılında uluslararası üniversite ünvanını alan Saraybosna Üniversitesi’nin diğer birçok üniversite ile çeşitli anlaşmaları bulunur. Saraybosna Üniversitesi, Balkanlar’ın en gelişmil üniversitesidir. Saraybosna Üniversitesi her yıl 1500 üzerinde yabancı öğrencinin kayıt işlemlerini gerçekleştirir.

Saraybosna Üniversitesi bünyesinde bulunan öğrenciler farklı etnik gruplarda yer alırlar. Bu sebeple üniversitede farklı dillerde eğitim verilebilmektedir. Üniversitede 4 dilde eğitim verilir. Bu diller; Hırvatça,Sırpça, Boşnakça ve Türkçedir. Öğrenci taleplerine göre farklı dillerde eğitim verebilmesi de mümkün olacaktır. Saraybosna Üniversitesi’nde 2 adet kütüphane, 50’den fazla modern derslik, 2 yurt ve 3geniş avlu bulunur. Üniversitede ayrıca öğrencilerin boş zamanlarını verimli bir şekilde değerlendirebilmeleri üzere çeşitli faaliyet alanları da bulunmaktadır.

Saraybosna Üniversitesi, Bosna-Hersek’in gözde mekanlarına sadece yürüme mesafesi uzaklığında bulunur. Bu üniversite 1998 yılında kurulmuştur. Kütüphanelerinden biri 1945 yılında kurulmuştur ve dünyanın en geniş Osmanlı Tarihi arşivine ev sahipliği yapmaktadır. Üniversitenin harç ücretleri okunacak sene sayısına ve bölüm yapısına göre farklılık göstermektedir. Yurtta kalmak istemeyen öğrenciler için kiralık ev bulmak mümkün olacaktır. Bazı aileler kendi ekonomilerine katkı sağlayabilmek üzere öğrencilere oda kiralayabilmektedirler. Bosna-Hersek’te mobilyalı ev kiralama imkanı da bulunur. Üniversite harcı ve yurt ücretleri dışındaki harcamalar öğrencinin yaşam tarzına göre farklılık gösterecektir.

Saraybosna Üniversitesi, yenilikçi ve modern bir üniversitedir. Her yıl 50’den fazla araştırma görevlisini ağırlayan üniversite Balkanlar’ın tek araştırma merkezi  ünvanını taşır. Saraybosna Üniversitesi’nde 2 adet yurt bulunur. Bu yurtların odalarında en fazla 4 öğrenci kalabilir. Öğrenci taleplerine göre bireysel odalar da hazırlanabilir.

Saraybosna Üniversitesi’nde  okumak isteyen yabancı öğrenciler mutlaka sağlık sigortalarının bulunması gerekir. Bu sigortalar çok uygun fiyatlara yapılabilmektedirler. Bu sayede herhangi bir sağlık sorunu karşısında öğrenciler istedikleri şekilde tedavi görebilirler. Bosna-Hersek’e giriş yapabilmek üzere vize gerekli değildir .Fakat davetiniz olmadan ülkeye girişiniz garanti değildir. Bu ülke ile sorun yaşadığınızda bir daha ülkeye giriş yapamazsınız. Bu sebeple her belgenizin tam olduğundan emin olmanız oldukça önemlidir.

YÖK Saraybosna Üniversitesi’ni Tanıyor Mu?

Saraybosna Üniversitesi, dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alır ve birçok Avrupa üniversitesi tarafından tanınır. Mezun olmanız sonrasında sizlere verilecek olan diplomada bulunan Europass eki ise, herhangi bir Avrupa ülkesinde çalışabilmenizi sağlayacaktır. YÖK, Bosna-Hersek’te bulunan tüm üniversiteleri tanımaktadır. Türkiye’de bulunan üniversitelerden Saraybosna Üniversitesi’ne geçiş yapabileceğiniz gibi kendi uğraşlarınız ile üniversiteye kayıt olabilmeniz de mümkün olacaktır. Saraybosna, doğal ve arkeolojik güzellikleri ile her öğrencinin okumak isteyeceği bir şehirdir. Saraybosna Üniversitesi’ne sadece lise diplomanızı kullanarak kayıt yapabilirsiniz. Lise diplomasına sahip olmadan yasal olarak üniversiteye kayıt yapabilmeniz mümkün olmayacaktır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
HDP Van'da Aday Göstereceği Adayları Açıkladı
HDP Van'da Aday Göstereceği Adayları Açıkladı
Van Ferit Melen Havalimanı Personel Alımı Yapacak
Van Ferit Melen Havalimanı Personel Alımı Yapacak