Sağlıksız Yiyeceklerdeki Kötülük

Son yıllarda geliştirilen bazı uygulamalar gıdaların besin değerini azaltmakta hatta yok etmektedir.

Sağlıksız Yiyeceklerdeki Kötülük
16 Eylül 2018 - 01:07
Reklam

Sağlıksız Yiyeceklerdeki Kötülük

Son yıllarda geliştirilen bazı uygulamalar gıdaların besin değerini azaltmakta hatta yok etmektedir. Özellikle GDO'lu tarım besinlerde kötü değişimlere neden olabilmektedir. Bu besinlerde sağlığı olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu besinlerde kullanılan bazı maddeler (mısır şurubu ve trans yağlar) insanlarda pek çok hastalığa neden olabilmektedir. Son yıllarda fast food besinlerin daha çok tüketilmeye başlamasıyla kanser vakaları artış göstermiştir. Sadece kanser hastalıkları değil tansiyon, şeker, kalp ve damar hastalıkları, vücutta alerjik reaksiyonlar ve obezite gibi hastalıklarda oluşabilmektedir.  Sağlık açısından önemli olan bu besinleri azaltmak veya tüketilmemelidir.

Peki, bu besinlerdeki tehlike nedir?

Karbonhidrat ağırlıklı besinler genel olarak insan vücuduna zarar vermektedir. Şekerli gıdalardaki tehlike gün geçtikçe çoğalmaktadır. Karbonhidratlı besinlerde fazla olan şeker oranı insanların sağlığını tehlikeye atmaktadır. Şeker aynı zamanda bağımlılık yapan bir madde olarak bilinmektedir.

Bu şeker oranının fazlalığı vücutta sindirilemez yağa dönüşerek vücutta kilo artışına sebep olur. Bu besinler kalp krizi riskini arttırmaktadır. Şekerler aynı zamanda karaciğer rahatsızlıklarına da sebep olmaktadır. Özellikle çocukların sık tükettiği abur cubur denilen gıdalar bu hastalıkların oluşum riskini arttırmaktadır. Fast food gıdaların pişirilme şeklide gıdalarda şok etkisi yaratarak hastalıklara neden olan bir başka durumdur.

Sağlıklı bir yaşam için tahıl ürünlerini tüketmek yerine baklagiller tüketilmelidir. Sadece şekerler değil trans yağlarda insan vücuduna zarar vermektedir. Özellikle ekmeklerde bulunan şeker fazlalığının yanı sıra kullanılan mayada insan sağlığı açısından tehlike oluşturmaktadır. Trans yağlar özellikle margarin gibi yağlarda bulunmaktadır. Rafine edilmiş yağlarda insan vücudunda şeker hastalığı, kanser hastalıkları, kolesterol hastalığı gibi hastalıklara nende olabilmektedir. Bu gıdalar pankreas organının fazla çalışmasını sebep olmakta ve insülin direncini kötü yönde etkilemektedir. Bu gıdalar vücuda girdiği sırada pankreasın fazla çalışmasına vücutta insülin oranını arttırmakta ve damarların büzüşmesine sebep olmaktadır.

Tereyağı ve zeytinyağı tüketiminin azalması da bu hastalıkların artmasına sebep olmuştur. Karbonhidrat yerine protein ağırlıklı beslenmek sağlık açısından daha doğrudur. Kırmızı et tüketimini azaltmak yerine beyaz et tüketmekte sağlığa zarar vermektedir. Beyaz ette kolesterol riski daha fazladır. Yumurta kolesterol yaptığı düşünülürken son yıllarda yapılan araştırmalar bu düşüncenin yanlış olduğunu ortaya koymuştur. Yumurta tüketimini azaltmakta kalp hastalığına sebep olmaktadır. Günlük şeker miktarını karşılayacağımız yiyecek ise fındık ve fıstıktır. Kısaca sağlıklı bir yaşam için protein ağırlıklı beslenmek ve şekerli gıdalardan uzak durmak en doğrusudur.

Kaynak: Gündem Van

YORUMLAR

  • 0 Yorum