Sağlıklı Yaşamın Gereklilikleri

Sağlıklı Yaşamın Gereklilikleri

D vitamini insan sağlığında önemli bir yere sahiptir. Öyle ki D vitaminin eksikliği ile insanoğlu bitkin, dirençsiz duruma düşebilmekte ve küçük bir işi bile yapabilecek gücü kendinde bulamamaktadır.

Editor: Van Haber
06 Mart 2017 - 21:05

D Vitaminin Önemi

D vitamini insan sağlığında önemli bir yere sahiptir. Öyle ki D vitaminin eksikliği ile insanoğlu bitkin, dirençsiz duruma düşebilmekte ve küçük bir işi bile yapabilecek gücü kendinde bulamamaktadır. Canan Karatay’ın da belirttiği üzere D vitamini alımı düzenli olarak sağlanmalıdır.

Aksi halde D vitamini eksikliği tüm hastalıkların temelinde rol alan bir durum olabilir. Bu nedenle D vitamini vücuda alındığında güneş ışınlarından yararlanılarak vitaminin yakılması sağlanmalıdır ki D vitamini vücutta harcanabilsin!

Ülkemizde güneşli gün sayısı çok olmasına rağmen en çok görülen rahatsızlıklardan biri D vitamini eksikliğidir. Bunun nedeni alınan D vitaminlerinin güneş ışınlarından yararlanılarak harcanılmamasıdır. Bu sebeple doktorlar güneşli havalarda en az 15 20 dakika boyunca günlük olarak güneşlenmeyi öneriyorlar. Sağlıklı bir yaşamın başında D vitaminin önemine dikkat çekiliyor.

Obezite

Obezite özellikle tüm gün oturarak vakit geçiren kişilerde ve çocuklarda görülüyor. Çocuklar açısından bakıldığında bilgisayar oyunlarının günümüzde çocuklar tarafından rağbet görmesi ve bunun için bir önlem alınmaması çocukların saatlerce oturdukları yerden kalkmayıp hareketsiz kalmalarından ve karbonhidrat değeri yüksek gıdalarla beslenmelerinden kaynaklanıyor.  

Çocuklar eskiye nazaran sokaklarda arkadaşları ile oynamak yerine bilgisayar oyunlarını daha çok tercih ediyorlar. Bu da hareketsiz kalmalarına ve neticede obez hastalığının meydana gelmesine yol açıyor. Yanı sıra çalışan aileler genellikle evde yemek yapmaktan çok ayaküstü gıdalar tüketiyorlar.

Makarna, tost, kızarmış patates gibi yiyeceklere daha çok ağırlık veriyorlar ve karbonhidrat bakımından yüksek olan bu ürünler hem çocuklarda hem de velilerde yanlış, düzensiz ve yetersiz beslenme unsurlarını ortaya çıkartıyor. Sonuç olarak obezite kavramı sağlık konusunda sık sık gündeme geliyor.

Sağlıklı Yaşam

Sağlıklı yaşam denilince akla ilk gelen düzenli ve yeterli beslenmedir. Gerçekten bu unsurlar sağlıklı yaşamın birer gerekliliğidir. Ancak insan sağlık yaşamak için harekete de önem vermelidir. Çünkü kan dolaşımının hızlanması, beyne oksijen gitmesi ve mutlu olma sağlıklı yaşamda edinilmesi gereken unsurları oluşturur. Beyne oksijen giderek insanlar daha sağlıklı düşünür ve iyi bir muhakeme yeteneği kazanmada sağlam adımlar atmış olurlar.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Van'da 5 İlçe'nin Belediye Meclis Üyeleri listesi belli oldu
Van'da 5 İlçe'nin Belediye Meclis Üyeleri listesi belli oldu
HDP Van Belediye Meclis Üyesi adayları belli oldu
HDP Van Belediye Meclis Üyesi adayları belli oldu